Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Türk-Metal ve MESS uzlaştı, 120 bin işçi yüzde 6.3 zam alacak

Sanayiinin belkemiğini oluşturan, başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere metal sektöründe 160 işyerinde çalışan toplam 120 bin işçiyi kapsayan iki yıl süreli toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, önceki geceyarısından sonra uzlaşmayla sonuçlandı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, “Zorlu bir müzakereyi masa başında uzlaşma ile sonuçlandırdık. İşçilerimiz çifte bayram yaşayacak, mutluyuz” dedi. 160 işyeri arasında Arçelik, Renault, Tofaş, Ford, Beko, MAN, Türk Traktör, Bosh, İzmir Demirçelik, Döktaş gibi işyerleri bulunuyor.

Yüzde 6.35

İşçileri temsilen Pevrul Kavlak başkanlığındaki Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ile işvereni temsilen Tuğrul Kudatgobilik başkanlığındaki Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) başkanlığındaki heyetler arası müzakereler, perşembe günü saat 14.30’da başladı ve cuma gecesi 02.30’da masa başında uzlaşmayla sonuçlandı. 1 Eylül 2010’dan itibaren iki yıllık olarak bağıtlanan sözleşmede yakacak, izin gibi sosyal yardımlar hariç ortalama 1250 lira olan ücret /_np/9137/12019137.jpgortalama yüzde 5.35 zamla 1327 liraya yükseldi. İşveren kesiminin devletin memuruna yüzde 4 zam verdiğinden hareketle, bu oranda zam verilmesi isteği, işçi kesimince kabul edilmezken, sosyal yardımların aylık ücrete yüzde 1 yansıdığı da dikkate alınınca, ilk altı aylık zam miktarı ortalama yüzde 6.35’e yükseldi. Kavlak’ın verdiği bilgiye göre, sosyal yardımları da ekleyince 1 aylık-15 yıl kıdemli işçi aylıkları yaklaşık 1-2 bin lira bandı, 15 yıldan kıdemlilerin ücreti 2-3 milyar lira bandına yükseldi. 120 bin işçinin maaş ortalaması ise 1450 TL oldu.

TÜFE oranında

İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimlerin zam oranı ise gerçekleşen enflasyon (TÜFE) oranında oldu. Türk Metal’den yapılan açıklamada, “Her zaman olduğu gibi bu dönemde de Türkiye’nin en iyi sözleşmesini imzalamanın onurunu yaşıyoruz. Alınan bu refah payı ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden zaferle çıkmayı başardık” denildi. Başkan Kavlak ise “Bu sözleşme, iş barışı ve endüstriyel barış açısından çok önemli ve diğer sözleşmelere rehber olacaktır. Bizim için adil bir ücret, işin sürekli ve güvenli olması öncelikli ve önemli. Arkadaşlarımızın sözleşmeden doğan farkları 12 Kasım’dan itibaren en geç 45 gün içerisinde ödenecek” dedi.

Kaynak: Hürriyet Gazetes,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir