Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Starbucks’a özendi, Türkiye’de 100 şube açacak

 Türkiye'deki ilk mağazasını geçtiğimiz sene İstinye Park'ta açan İngiliz kahve devi Caffè Nero hedef büyüttü. 

Starbucks'ın Türkiye'deki başarısını gören şirket, 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Özellikle Türkiye'deki genç nüfus, şirketi yatırımlarını artırmaya teşvik ediyor.

İngiltere'den sonra yurtdışındaki ilk mağazasını Türkiye'de açan şirket, önümüzdeki dönemde Körfez ülkeleri, Çin ve bazı Avrupa ülkelerine de yayılmayı hedefliyor. Ancak bu ülkeler arasında Türkiye'nin özel bir önemi var.

 

Caffè Nero Yönetim Kurulu Başkanı Gerry Ford, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, İstanbul'da sadece iki olan dükkan sayılarını nisan sonuna kadar 6'ya çıkaracaklarını, sonrasında da hızlı bir şekilde büyüyeceklerini kaydetti. Hedeflerinin 100 mağazaya ulaşmak olduğunu belirten Ford, "Türkiye Starbucks için bir başarı hikayesi oldu. Nüfusun yüzde 60'ı 30 yaşın altında ve Batı markalarına doğru bir yönelme var" diye konuştu.

Yeni şubeleri alışveriş merkezleri ve alışverişin yoğun olduğu caddelerde açacaklarını belirten Ford, Türkiye'deki kahve pazarını İngiltere'de 10 yıl önceki duruma benzetti. Birçok insanın çay ve Türk kahvesi içtiğine işaret eden Ford, ancak özellikle şehirli tüketicinin giderek espressolu içeceklere kaymaya başladığını söyledi.

İngiltere'de 352 şubesi bulunan Caffè Nero, yaz sonuna kadar kendine bir ortak bularak Körfez ülkelerinde de faaliyete geçmeyi planlıyor. Şirket, Türkiye'ye de Starbucks'ın da içinde olduğu Al Shaya Grubu'nun eski Türkiye Genel Müdürü olan Işık Keçeci Aşur'la bir ortaklık yaparak girmişti. Harvard mezunu olan Aşur, markanın Türkiye'deki yüzde elli ortağı.

Kaynak: hurriyet.com.tr 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir