Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Renault: Türkiye’nin Dizel Motor Üreten İlk Şirket Olacağızi

 Oyak Renault Genel Müdürü Alain Gabillet, Türkiye'nin binek otomobiller için dizel motor üreten ilk şirketi olacaklarını açıkladı. Gabillet, "Şu anda ürünlerimizde yüzde 60-65 yerlilik oranımız var. Hedefimiz yüzde 80'e ulaşmak. Şimdi yeni motor projemizle birlikte bu eksikliği de kapatıyoruz" diye konuştu.

 

Gabillet, Bursa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007 yılında devreye alınan iki büyük projeden birinin fabrikanın üretim kapasitesinin yüzde 50 artırılması olduğunu belirtti. Gabillet, hayata geçirdikleri bu proje sayesinde, yılda 350 bin araçlık üretime ulaştıklarını ve 1000 kişiden fazla istihdam yarattıklarını söyledi. 

'Sembolik önemi var'
İkincisinin ise gerçekleştirmekte oldukları 'Clio Grand Tour' adlı yeni model projesi olduğuna işaret eden Gabillet, şöyle dedi:
"Projeyi şu anda gerçekleştiriyoruz. Birkaç hafta önce Frankfurt Otomobil Fuarı'nda modeli tanıttık. Yıl sonuna kadar da basına tanıtılacak ve basın deneme sürüşleri yapılacak. Bu model sadece Türkiye'de ve Bursa'daki
Oyak Renault fabrikasında üretilecek. Gelecek yıl için de tabi birçok projemiz var. Bunlardan bir tanesi özellikle benim için sembolik değeri olan bir proje. Yeni bir dizel motorun üretimi. Türkiye'de ilk kez bir otomobil üretim firması, binek otomobiller için bir dizel motor üretecek, bu projeyle."
Gabillet, üretilen motorun, Bursa'da banttan inen modellerde kullanılacağını, fakat aynı zamanda Renault'nun diğer modellerinde kullanılmak üzere Renault'nun diğer ülkelerdeki fabrikalarına da ihraç edeceklerini açıkladı.
Gabillet, Oyak Renault'nun üretiminde yerlilik oranına ilişkin bir soruya, "Şu anda ürünlerimizde yüzde 60-65 yerlilik oranımız var. Oyak Renault'daki hedefimiz yüzde 80 yerlilik oranına ulaşmak. Tabi bildiğiniz gibi, yerlileştirilmeyen en önemli aksam motor kısmı ve diğer mekanik aksamlardı. Şimdi bu yeni motor projemizle birlikte bu eksikliği de kapatıyoruz" yanıtını verdi. Bu hedefe ulaşmak için Türkiye'de rekabetçi ortamı bulmaları gerektiğini vurgulayan Gabillet, "Bütün teknolojilerde de bu maalesef geçerli olmuyor. Tabi daha çok araç içinde kullanılan elektrik-elektronik aksam ve donanımlar konusunda. Biliyorsunuz bunların üretimi Türkiye'de pek gelişmiş düzeyde değil. Hükümetten beklentimiz, elektrik-elektronik donanım ve aksamların Türkiye'deki yerli üretimini, yeni teknolojilerin Türkiye'ye girişini destekleyecek tedbirler alması" diye konuştu.

Dakikada bir otomobil
Gabillet, 'dakikada bir otomobil' üretimi projelerinin hatırlatılması üzerine, projeye geçen yıl başladıklarını, 2007'de de bu yöndeki yatırımlara devam ettiklerini belirtti. Ağustostaki tatilden sonra ağırlık verdikleri projenin şu anda hayata geçirildiğini, üretim süratini artırmaya devam ettiklerini anlatan Gabillet, "Artık bir proje değil bu bizim için, şu anda yapmakta olduğumuz ve gerçekleştirdiğimiz bir faaliyet" dedi.

'Türkiye uzmanlaştı'
Oyak Renault Genel Müdürü Alain Gabillet, Çin, Hindistan ve İran'dan Türkiye pazarına giren araçların, Türk otomotiv sektörünün üretimini nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Rekabete açık bir pazarda bulunuyoruz. Biz nasıl burada üretip başka ülkelere ihraç etmeyi istiyorsak, başka markaların da Türkiye'ye gelmesini normal karşılayalım. Buna karşılık Çin, Hindistan ve İran gibi ülkeler Türkiye'de olduğu gibi açık pazar değiller. Her ülkenin kendine özgü avantajları, kozları, fakat kendine özgü sıkıntıları ve sorunları var. Tabii Çin ve Hindistan'da çok düşük işçilik maliyetleri söz konusu. Fakat Türkiye'de, otomotiv sanayi uzun yıllardır kurulduğu ve faaliyet gösterdiği, geliştiği için bu konuda uzman ve yetkinliği olan bir ülke. Tabii pazarda açık rekabet hüküm sürüyor, rekabet yoğunlaşıyor."
"Mücadelemiz zor olacaktır, fakat ben Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda bu rekabetçi gücünü koruyacağına ve artıracağına inanıyorum" diyen Gabillet, şöyle konuştu: "Zaten dünyadaki büyük otomobil üreticilerinin, markalarının çoğunun Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve Türkiye'de bulunduğunu görüyoruz."
Geçtiğimiz ay Ford Otosan da ticari araçları Transit için Türk yapımı 200 beygirlik bir dizel motor yaptıklarını açıklamıştı.

'Ucuz araba yapmak kolay'
Çin, Hindistan ve İran'dan ithal edilen otomobillerin 'uygun fiyat politikası' izlediğinin hatırlatılması üzerine de Gabillet, şöyle konuştu:
"Tabii, eğer bu araçlar istenen kalite standartlarına uygun olurlarsa bir sıkıntı yaratabilir. Ama şu anda onların bu gerekliliği sağlamaktan uzak olduğunu düşünüyoruz. Ucuz araba yapmak, üretmek kolaydır aslında, çok karmaşık, zor bir proje değil. Fakat hem ucuz hem kaliteli ve beklentileri karşılayacak standartlara uygun bir araba yapmak zor. Esas onu başarmak lazım."
Çin otomobilleri Avrupa'ya da ithal edilmeye başlandığını hatırlatan Gabillet, "Birtakım testler yapıldı. Ama şu anda normlara uygun olmadıkları görüldü. Ama eminim ki Çin önümüzdeki yıllarda gerekli her türlü çalışmayı ve önlemi alarak yeterli kalite ve gerekli standartlara çıkacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Radikal Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir