Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Rekabet gücü azalan Orkide Irak’ta fabrika açabilir

http://www.ileripompa.com/tr/resimler/logo_orkide.JPGKüçükbay Yağ Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, 'Mart ayında döviz kullanım oranı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkarılmazsa, Türkiye'nin bitkisel yağ ihracatı durabilir' dedi. Küçükbay, Irak'ta yatırım yapabileceklerini söyledi.

İhraç edecekleri ürün için gereken hammaddeyi Dahilde İşleme Rejimi (DİR) çerçevesinde yurtdışından getiren bitkisel yağ sektörü, artan fiyatlara rağmen döviz kullanım oranının artırılmaması nedeniyle ihracatta sıkıntı yaşamaya başladı. DİR'e göre firmalar yaptıkları ihracatın en fazla yüzde 80'i kadar ithalat yapabiliyor. Bu oranı aşan miktardaki ithalat için gümrük vergisi ödeniyor. Bu nedenle ihracatta giderek zorlanan İzmir'de faaliyet gösteren Orkide Yağları, bu yıl başında 35 bin tonluk talep aldığı Irak'ta yerel bir ortakla bitkisel yağ tesisi kurmayı planlıyor.

 

Küçükbay Yağ Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, "Mart ayında döviz kullanım oranı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkarılmazsa, Türkiye'nin bitkisel yağ ihracatı durabilir" dedi. Acilen düzenleme yapılması için Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü'ne ve Devlet Planlama Teşkilatı'na başvurduklarını açıklayan Küçükbay, gerekirse en büyük pazarları arasında yer alan Irak'ta tesis kurup rekabet gücünü yeniden kazanabileceklerini söyledi.

 

Acımasız rekabet var

Dahilde İşleme Rejimi'nde katma değeri artırma amacını taşıyan bu şartın, geçmiş yıllarda firmaları zorlamadığını dile getiren Küçükbay, ancak dünya fiyatlarının bir yılda 800 dolardan 1800 dolara çıkmasıyla fiyat rekabetinin acımasız hale geldiğini vurguladı.

Küçükbay, "İhracat pazarlarımız sürekli genişliyor. Özellikle Libya ve Irak pazarlarından yüksek miktarda talep alıyoruz. Ancak son dönemde verdiğimiz fiyatlar, rakiplerimizin üzerinde. Türk firmaları fiyat tutturamadığı için daha fazla ihracat yapabilecekleri pazarlardan geri çekilmek durumunda kalıyor. İhracatta döviz kullanım oranının yüzde 80'den yüzde 90'a çıkarılması halinde, mevcut dünya fiyatlarıyla ihracat mümkün hale gelir. Şu anda stoklarımızda bulunan daha düşük fiyatla ithal ettiğimiz ürünlerle yüksek fiyatlı ürünleri karıştırarak ihracat yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu durum mart ayında sona erecek. Mart ayı itibariyle döviz kullanım oranının artırılmaması halinde ihracatımız duracak. Bu durum istihdama da olumsuz yansıyacak" diye konuştu.

 

Irak'ta tesis kurarız

Konuyu İhracat Genel Müdürlüğü ve Devlet Planlama Teşkilatı'na aktardıklarını, bu kurumlardan olumlu görüş aldıklarını vurgulayan Küçükbay, ancak bürokrasideki yavaşlık nedeniyle zaman kaybettiklerini söyledi. Sorunu aşmak için yağ üretim tesisi bulunmayan ülkelerde tesis kurulması yönünde de düşüncelerinin olduğunu dile getiren Küçükbay, bu konuda Irak'ta iş yaptıkları firmalardan teklifler aldıklarını açıkladı. Küçükbay, "Ortak yatırım talepleri geliyor. Ancak öncelikle güvenlik ve bankacılık sisteminin istikrar kazanması gerekiyor. 5-10 yıllık süreçte taşlar yerine oturur. Yatırım ortamı oluştuğunda gelen teklifleri değerlendirerek ortak yatırım yapabiliriz" dedi.

 

Orkide'nin dış ticareti

– 2007'de 40 bin ton ihracatla 60 milyon dolar gelir elde etti.

– İlk 3 ayda gelen talep, 40 bin tona ulaştı.

– Bu yıl başında Irak'tan 35 bin ton talep geldi.

– 2008'de Irak'a 100 bin tonluk ihracat yapılacak.

 

Kaynak: Referans
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir