Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Rüzgar Enerjisi Yatırım Projesi

Zorlu Holding Enerji Grubu'nun ilk rüzgar enerji yatırımını Osmaniye'nin iki ilçesine yapacağı, gelecek ay inşaat çalışmasına başlanacak 54 rüzgar gülünden oluşan yatırımın, 300 milyon euro harcamayla 18 ayda tamamlanacağı ve 135 MV gücünde olacağı bildirildi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu ve Zorlu Enerji Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Topuz'un da aralarında bulunduğu 6 kişilik heyet, Osmaniye'de rüzgar enerjisi santralleri kurma yolunda yürüttüğü çalışma kapsamında Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar'ı ziyaret etti.

Yaklaşık bir yıldan beri rüzgar ölçümü yapılan etütlerde Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerinde uygun rüzgar potansiyelinin tespit edildiğini belirten ekip, alt yapı ve proje çalışmalarını tamamlayarak, gerekli yasal izinlerin alındığını kaydetti. Gökmen Topuz, gelecek ay inşaat çalışmalarına başlanacağını, ilk etapta 2 ilçede 54 noktaya kurulacak rüzgar güllerine ulaşımı sağlayacak yolların yapılacağını bildirdi.

Gökmen, toplam 300 milyon euroya mal olacak yatırımın kendilerini rüzgar enerjisi konusunda ilk ciddi yatırımı olacağını belirterek, "18 ayda tamamlanacak bu projede 412 kişi istihdam edilecek, bu sayı yardımcı tesislerle birlikte 800'e çıkacak, inşaat safhasında ise 700 personel görev alacak. Yurt dışında yapımı süren 54 rüzgar gülünden üretilecek 135 MV'lik elektrik gücü de zamanla 245 MV'ye ulaşacak. Güneyin gelecekte en önemli sanayi merkezlerinden olacak Osmaniye'ye ucuz ve temiz enerji sağlamış olacağız" dedi.

Kaynak: Dunya Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir