Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Praktiker Türkiye’de Rahat

 Praktiker Türkiye Ülke Müdürü Frank Bednar, son dönemdeki politik gelişmelerin Türkiye'deki mevcut stratejilerini değiştirmeyeceğini, Türkiye'de büyüyerek kalmayı hesapladıklarını belirterek, "Yakın zamanda mevcut mağaza ağına 10 veya daha fazla mağaza dahil etmeyi planlıyoruz" dedi. 

Praktiker'in yeni mağaza konseptinin tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Bednar, Praktiker'in merkezi olan Almanya'da kısa süre önce Max Bahr adlı yapı market zincirinin satın alındığını ve buradaki mağaza sayısının 422'ye yükseldiğini belirterek, Almanya dışındaki mağaza sayısının ise 81 olduğunu aktardı.

Bednar, toplam 26 bin çalışanı olan Praktiker'in yıllık cirosunun 3 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, Türkiye'de 1998 yılında yatırıma başladıklarını, şu anda 3'ü İstanbul'da, 2'si Ankara'da, diğerleri İzmir, Konya, Adana ve Gaziantep'de olmak üzere 9 mağaza ile hizmet verildiğini ve bu mağazalarda 850'nin üzerinde kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Yeni mağaza konseptinin daha önce Ankara'daki Etlik mağazasında hayata geçirildiğini ve İstanbul'da ilk olarak Ümraniye mağazasında kullanıldığını dile getiren Bednar, bu yenileme için yaklaşık 100 bin euro harcama yapıldığını söyledi.

 

Hedef 10 mağaza

 

Bednar, 2007 yılının Eylül ayında telefon ve internet üzerinden satışa başladıklarını ifade ederek, yapı marketlerin ürün tarzı nedeniyle tüm ürünlerde olmasa bile pek çok üründe bu yolla satış gerçekleştireceklerini anlattı.

Praktiker'in yeni yatırımları hakkında da bilgi veren Frank Bednar, "Yakın zamanda mevcut mağaza ağına 10 veya daha fazla mağaza dahil etmeyi planlıyoruz. 2008 yılı içinde Bayrampaşa'da bir mağaza açılışı gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki sene bir mağaza açılışı daha olabilir. Ondan sonraki senelerde ise her yıl 3 mağaza açmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Bednar, bu yeni genişleme programı çerçevesinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de mağaza sayısının artırılacağını, Bursa, İzmir, Bodrum ve Antalya'da da yeni bir mağaza açılışı gerçekleştirileceğini ifade ederek, ayrıca küçük mağaza konsepti üzerinde çalışıldığını ve bu yeni konseptle birlikte mağaza sayısının planlananın üzerine çıkabileceğini aktardı.

 

"Yeni mağazaya, 10 milyon euro yatırıldı"

 

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bednar, her bir yeni mağazanın 10 milyon euro yatırımla gerçekleştirildiğini ifade ederek, "2007 yılı için ciro hedefimiz yaklaşık 100 milyon euro. Her yıl iki haneli büyüme oranını sürdürmeyi hedefliyoruz. Almanya'daki merkezin de onay ve desteği ile hızla yeni mağazalar açmayı ve Türkiye pazarında büyümeyi planlıyoruz" dedi.

Bednar, Türkiye'deki son dönem politik gelişmelerin yapı marketi müşterilerine bir etki edip etmediğine ilişkin bir soru üzerine, bunun satışlar üzerinde bir etkisini görmediklerini belirterek, sadece müşterilerin rahat alışveriş yapabilmesi için güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirtti.

Bednar, "Bu politik gelişmeler Türkiye'deki mevcut stratejimizi değiştirmeyecektir. Türkiye'de büyüyerek kalmayı hesaplıyoruz" dedi.

Yeni küçük mağaza konsepti hakkında bir soru üzerine Bednar, küçük mağaza ile 5 bin metrekare büyüklükte mağazaları kastettiklerini, 2008 yılında mevcut mağazalardan birini küçük mağaza konseptine dönüştürmeyi düşündüklerini, 2009 yılında ise küçük ölçekte yeni mağazaların açılacağını aktardı.

Kaynak: Dünya Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir