Finans, Muhasebe, Vergi...
Yeni Programlar

Pfizer’in stratejik ortağı Hacettepe

http://www.biojobblog.com/2007-10-18T111718Z_01_NOOTR_RTRIDSP_2_BUSINESS-PFIZER-RESULTS-DC.jpg

7.9 milyar dolar ile dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilaç şirketi Pfizer, Hacettepe Üniversitesini dünya genelinde 14 tane olan kilit stratejik merkezlerinin arasına kattı. Hacettepe Üniversitesi, iki kurum arasında imzalanan anlaşma ile Pfizerin Ar-Ge faaliyetlerinde öncelikli bir konuma sahip olacak.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Rektör Yardımcısı ve Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ve Pfizer Türkiyenin Genel Müdürü Melih Memecan ile yaptığımız sohbette Türkiyede bir ilk olan bu işbirliğinin, ilaç Ar-Gesi alanında kapsamlı bir dönüşümün başlangıcı olacağı ve Türkiyenin ilaç araştırmaları alanındaki ağırlığını arttırması açısından kritik bir adım olduğu vurgulandı.

Pfizer yılda 9 milyar dolar ile dünyanın en fazla Ar-Ge yatırımı yapan ilaç şirketi. Memecan, Her yıl ilaç için 90 milyar dolarlık Ar-Ge yapılıyor. Bunun yüzde 10unu Pfizer harcıyor. Türkiye gerek gelişmiş ilaç sanayi gerekse deneyimli insan kaynağı olarak Ar-Ge yapmaya uygun hale geldi. Biz bu işbirliğini ilk adım olarak düşünüyoruzdedi. Pfizerin dünyada 4 Ar-Ge merkezi, Güney Kore, Polonya, Fransa, ABD, Arjantin, Kanada, İngilterede de 14 kilit stratejik merkezi bulunuyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir