Finans, Muhasebe, Vergi...
Marketing

Pazar Araştırmasının Önemi

Piyasa araştırmasının amacı; belirli bir pazar içinde belirli bir iş için ulaşılabilecek uygun satış miktarını belirlemektir. Bu, potansiyel tüketicilerden kaçının piyasadaki planlanmış mal ya da servis için olduğunu ve gözden geçirildiğinde kaçının firmanın müşterisi olabileceğini bulmak anlamına gelir.

Bir pazar araştırmasının kusursuzluğu, değişik şartlar altında değişiklik gösterebilir. Araştırma, kendi müşteri trafiğini geliştirmeyi planlayan dükkânlar için gereklidir. Eğer fiyatlar, firmanın satış politikasına, promosyon harcamalarına, özel servislere, farklılıklarına dayanmıyorsa, o zaman kusursuz, özel bir piyasa araştırması yapılmalıdır.

Aynı iş alanında daha önce başka şirketler tarafından saptanmış müşterilere dayanmayı planlayan firmalar daha az kusursuz bir yol izleyebilirler. Daha sonradan oluşan firmalar bazen; daha önce mevkilerinin piyasada önemli akışı çekebilmiş ve yeni firmanın satış için bağlantı kuracağı firmalar tarafından belirtilmiş olması anlamına gelen “Parazit Dükkânlar” şeklinde tanımlanmışlardır. Bir gökdelendeki restoran, bir bonmarşenin hemen yanındaki butik, bir bürodaki tütün mağazası ya da havaalanı terminalindeki bir eczane bu kategorideki küçük firmalara örnektir. Bu durumda doğası ve miktarı, satış potansiyelleri çok iyi saptanmıştır. Bu tür firmalar her nasılsa hala değişik şekillerde toplam geliri arttırmak için promosyonlar ayarlayabilmelidirler.

Kaynak: www.ihracatdunyasi.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir