Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Oyak Rusya’ya 1 milyon ton çimento satmayı hedefliyor

 Oyak Çimento Grubu, 2007’de yurt içi satışlarını yüzde 10, ihracatını yüzde 25 artırdı, esas faaliyet karını 2006’ya göre yüzde 10 artırdı. Grup, 2008'de Rusya'ya 1 milyon ton çimento satışı yapmalı hedefliyor.

Oyak Çimento Grubu’ndan yapılan açıklamada, konsolide olmayan mali tablolar hakkında bilgi verildi. Buna göre, 2007 yılında faaliyet karlılığı en yüksek çimento şirketi yüzde 54.2 ile Ünye Çimento, ikinci ise yüzde 48.5 ile Mardin Çimento oldu. Yurt içi satışlarını yüzde 10, ihracatını yüzde 25 arttıran Oyak Çimento Grubu 2007 yılında esas faaliyet karını 2006’ya göre yüzde 10 yükseltti.

 

Açıklamada, Ünye Çimento’nun, 2007 yılında açılan Rusya pazarının öncüsü ve en büyük sağlayıcısı olduğu, halen Adana, Bolu ve Ünye Çimento bölgeye ihracat yapıldığına dikkat çekilerek, Grubun 2008’de Rusya’ya 1 milyon ton çimento satışı yapmayı hedeflediği kaydedildi.

İnşaatın, 2007 yılının ilk dokuz ayı itibariyle, Türkiye’nin en fazla büyüyen sektörü olma olmaya devam ettiği ve bir önceki yıla oranla yüzde 11.5 büyüdüğüne işaret edilen açıklamada, yıl sonu itibariyle de bu oranın buna yakın düzeylerde çıkacağı öngörüsüne yer verildi.

Çimento şirketlerinin, 2007 yılının 11 ayı boyunca, yurt içi satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 6 artırdığı, büyümenin Marmara Bölgesinde yüzde 10’un, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 20’nin üzerinde gerçekleştiği vurgulandı. Son bir yıl içinde 4.3 milyon ton yeni klinker kapasitesi devreye girdiği kaydedilen açıklamada, 2008 boyunca ise 11 milyon tonun üzerinde yeni kapasite beklendiği, aşırı arz nedeniyle 2008 yılında fiyatlarda yükselme olacağı ifade edildi.

2007 yılının ikinci yarısı boyunca kömür ve petrokok fiyatlarının yüzde 50’ye varan oranlarda arttığına işaret edilen açıklamada, toplu alımlar ve Grup içi sinerjilerle bu sorunun etkilerini en aza indirildiği kaydedildi.

Bolu Çimento, Karadeniz Ereğlisi’nde faaliyet gösteren Deniz Çimento öğütme ve paketleme tesisini uygun olmayan hukuki koşullar nedeniyle devralmaktan vazgeçildiğinin kaydedildiği açıklamada, Ünye Çimento’nun, Romanya’da kurulu Ünye Cem SRL şirketinin ödenmiş sermayesini 150 bin Euro’dan 5 milyon Euro’ya çıkarıldığı bildirildi. Terminalin Mayıs 2008’de faaliyete geçerek Romanya ve Bulgaristan pazarlarına satış yapacağı öngörüldüğü de kaydedildi.

Açıklamada, tüm şirketlerin Olağan Genel Kurulu toplantılarının Mart ayı içinde tamamlanması, karın mümkün olan en yüksek oranda ortaklara dağıtılmasının planlandığı da ifade edildi.

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir