Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Oto’yu haziran korkusu sardı

Düşük ÖTV’nin hareketlendirdiği sektör, canlanmanın sınırlı olacağından endişeli

Issız showroomlara büyük bir canlılık getiren otomotivdeki ÖTV indirimi stokları tüketse de, teşvik devam etmezse 3 ay sonra sektörde ciddi bir daralma olabilir.

 

ÖTV indirimi piyasalarda ciddi bir canlılık yaratsa da, otomotivciler indirimin biteceği 15 Haziran sonrası için endişeli. Nissan Otomotiv Genel Müdür Yardımcı İlkim Sancaktaroğlu Stoklar hızla tükeniyor. Stoklardaki araçlar eski kur üzerinden satılıyor. Ancak nisandan sonra araçlara döviz kurundaki artışa paralel zam gelebilir. O yüzden piyasalardaki heyecan nisanda da sürecek mi bilmiyoruz. ÖTV indiriminin biteceği 15 Haziran’dan sonrası ise tam belirsizdedi. Sancaktaroğlu, Avrupada da teşviklere paralel otomotiv talebinde artışlar olduğunu belirtti.

ÖTV indiriminin ıssız showroomlara heyecan getirdiğini söyleyen Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şunları söyledi: Piyasada ciddi bir hareketlilik oldu. Bu özlediğimiz bir şey. Ancak hareketliliğin ne kadarının satışa dönüştüğünü ancak ay sonundaki rakamlardan göreceğiz. Stoklar tükeniyor üretim düğmesine bastık ancak önemli olan hem vatandaş hem distribütorler hem de kamu maliyesinin kazancına olacak bu tip bir uygulamanın sürekliliğinin sağlanmasıdedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir