Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Nike ve Adidas Rekabeti

The image “http://yildizhaber.org/files/Top-071007.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.Nike, yıllık 43 milyon euro vererek Fransa Milli Takımı'nın forma sponsorluğunu Adidas'ın elinden aldı. Spor endüstrisinde Nike ile Adidas arasında yaşanan son derece agresif rekabet ortamı, spektaküler sayılabilecek yeni bir gelişmeye daha sahne oldu. Son dönemde Alman Adidas'ın ticari ataklarına cevap vermekte zorlanan Amerikan Nike, müthiş bir kararlılık örneği göstererek, Fransa Milli Futbol Takımı'nın forma sponsorluğunu kaptı.

Nike, Avrupa Kıtası'nda Adidas'ın 3 önemli kalesinden biri olan Fransa'yı ele geçirme arzusuna yıllık 42.6 milyon euroyla ulaştı. Nike-Fransa birlikteliği 2011'de başlayacak.

Halen Adidas'tan yıllık milyon euro kazanan Fransa, 2011'den itibaren yıllık 42.6 milyon euroyu kasasına koyacak.

 

Nike, yıllık 43 milyon euro vererek Fransa Milli Takımı'nın forma sponsorluğunu Adidas'ın elinden aldı. Spor endüstrisinde Nike ile Adidas arasında yaşanan son derece agresif rekabet ortamı, spektaküler sayılabilecek yeni bir gelişmeye daha sahne oldu. Son dönemde Alman Adidas'ın ticari ataklarına cevap vermekte zorlanan Amerikan Nike, müthiş bir kararlılık örneği göstererek, Fransa Milli Futbol Takımı'nın forma sponsorluğunu kaptı.

Nike, Avrupa Kıtası'nda Adidas'ın 3 önemli kalesinden biri olan Fransa'yı ele geçirme arzusuna yıllık 42.6 milyon euroyla ulaştı. Nike-Fransa birlikteliği 2011'de başlayacak.

Halen Adidas'tan yıllık milyon euro kazanan Fransa, 2011'den itibaren yıllık 42.6 milyon euroyu kasasına koyacak.

 

10'dan 40 milyona

Fransa Futbol Federasyonu'nun (FFF) 2011-2018 yıllarını içeren forma sponsorluğu ihalesine Nike, Adidas ve Airness katıldı. 42.6 milyon euroluk teklifiyle Nike ihaleden zaferle ayrılırken, Adidas'ın teklifi 28.8 milyon euroda kaldı. Airness ise sadece 15 milyon euro önerdi. 1972'den beri Adidas ile çalışan Fransa'nın, yeni dönem için tercihini Nike lehine yapması, Amerikan firması için bir zafer, Adidas için ise ciddi bir kayıp şeklinde değerlendirilebilir. Nike'in baş döndürücü teklifi en çok FFF'nin Başkanı Jean Pierre Escalettes'ın yüzünü güldürdü. "Başlattığımız ihale sistemi sayesinde gelirlerimiz arttı" diyen Escalettes, "Geçmişte yapılanları eleştirmek istemiyorum ama profesyonel çalışma ortamı yarattığımız günden bu yana federasyonun kasasına giren miktarlarda gözle görülür artışlar var" dedi.

Fransa gibi önemli bir partnerini kaybeden Adidas ise ortaya çıkan tabloyu, "FFF'nin tercihi tamamen ticari. Bu sporun kanunu. Aslında bizim teklifimiz de oldukça cazip ve bir o kadar da mantıklıydı. Ne var ki ihaleyi kaybettik. Ancak Fransa pazarı sadece Milli Takım ile sınırlı değil. Yılda 350 ila 400 bin arasında sattığımız O. Marsilya forması var. Fransa Milli Takımı'nın forması ise sadece Dünya Kupası'ın organize edildiği yıllarda 500 bin satıyor" dedi.

 

Adidas'ın düşen kalesi

Nike, Fransa'dan önce Almanya ve İspanya'nın sponsorluklarını hedeflemişti. Nike, Fransa örneğindeki gibi Almanya'ya yıllık 62.5 milyon euro önermiş ancak Panzerler Adidas'ın 20 milyon euroluk teklifinde karar kılmıştı. Böylece Nike, Adidas'ın doğduğu topraklarda arzuladığı sonuca ulaşamamıştı.

Benzer tablo geçen aylarda Nike'in İspanyollarla olan ilişkisine de yaşanmıştı.

Ancak 3. kez aynı başarısızlığı yaşamamak isteyen Nike, kesenin ağzını daha da açıp, şeffaf bir ihale ortamı hazırlayan Fransızlara "Evet" dedirtmeyi başardı. "Aslında Adidas için bir parça üzgünüm" diyen FFF Başkanı Escalettes, "Ben bile Fransa ile Adidas'ın ayrılabileceğini düşünmeyenlerdendim. Bu değişimi kabullenmek elbette kolay olmayacak. Ancak bu yeni kaynaklarla, önümüzün daha açık olduğu bir gerçek" diye konuştu.

 

Dünya şampiyonu sadece 16 milyon euro kazanıyor 

Nike'in Fransızlarla yaptığı 320 milyon euroluk anlaşma pekçok ülkeyi kıskındıracak nitelikte. Avrupa Kıtası'ndaki örneklere bakıldığında İspanya ve Almanya'yı elinde bulunduran Adidas, bu 2 ülkenin forma sponsorluğu için yıllık 20 milyon euro ödüyor. Puma ise son Dünya Şampiyonu İtalya'ya 16 milyon euroluk bir katkı sağlıyor. Bu miktarın dışında Puma'nın uyguladığı bonuslar da bulunuyor. İtalya 2008'de Avrupa Şampiyonu olursa Puma'dan 5 milyon euro daha alacak. 2014'e kadar Umbro ile sözleşmesi bulunan İngiltere ise bir süre önce Nike tarafından satın alınan Umbro'dan yıllık 20 milyon euro alıyor. Avrupa dışında 2006'da Brezilya ile anlaşan Nike, Sambacılara yıllık 10 milyon euro ödüyor. Tüm bu örnekler Nike ile Fransızlar arasındaki anlaşmanın cazipliğini gözler önüne seriyor. Bakalım Nike'in bu "sürpriz" atağına Adidas nasıl bir cevap verecek? 

 

4 büyük para alıyor, diğerleri para veriyor

Türkiye'de Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor forma sponsorluğundan gelir elde ederken Süper Lig'in diğer 14 takımı promosyon karşılığı, malzeme desteği veya parasını ödeyerek forma tercini yapıyor. Buna göre, Fenerbahçe Adidas'tan yaklaşık 2 milyon euro alırken Galatasaray da Adidas'tan 1.5-2 milyon euro arası bir gelir sağlıyor. Umro ile anlaşmalı olan Beşiktaş'ın forma geliriyse 1-1.5 milyon euro arasında. Trabzonspor ise Puma'dan yıllık 175 bin YTL alıyor.

 

Milli Takım da Nike'tan giyiniyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yapılan anlaşma çerçevesinde A Milli Takım 2009'a kadar Nike formaları giyecek. TFF, Nike'tan ne kadar para aldığını anlaşmanın gizlilik maddesi çerçevesinde açıklamıyor ancak bu rakamın yıllık 2 milyon euro olduğu kaydediliyor. Federasyon kaynakları, üç büyükler dahil Türkiye'de en iyi forma sponsorluğu anlaşmasını Milli Takım'ın yaptığını belirtiyor.

 

Kaynak: Referans 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir