Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Net Kar 614 Milyon Dolar

 Doğan Holding, vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiği başarılı operasyonları sonucunda 2006’nın 9 aylık döneminde konsolide net kárını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 45 artırarak 874 milyon YTL’ye (614 milyon dolara) yükseltti.

Doğan Holding, 30 Eylül 2006 itibarıyla faaliyet kárını 983 milyon YTL’ye (690 milyon dolar) ve konsolide cirosunu da 9 milyar 531 milyon YTL’ye (6 milyar 697 milyon dolar) çıkardı.

İKİ BÜYÜK HOLDİNG: 1950’lerde ana faaliyet alanı ticaret olan küçük bir şirketle yola çıkan Doğan Grubu, hızla gelişerek Türkiye’nin en büyük ve mali açıdan en güçlü üç grubundan biri haline gelmiştir. Doğan Grubu bünyesinde bugün Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. ve Doğan Yayın Holding A.Ş. olmak üzere iki büyük holding kuruluşu yer alıyor.

HAYATİ SEKTÖRLER: Hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve yatırımlarını ülke kalkınmasında hayati öneme sahip sektörlere yapan Doğan Grubu, elinde bulundurduğu Dışbank’ı uzun vadeli yapılanma stratejisi içinde Fortis Grubu’na satarak bankacılık sektöründen çekilip, Petrol Ofisi’ndeki hisselerini artırarak ve Star TV’yi satın alarak enerji dağıtım ve medya alanlarındaki odaklanmasını artırdı. Bugün Doğan Grubu, ana faaliyet alanları olan enerji ve medyanın dışında sanayi, ticaret, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

HALKA AÇIKLIKTA BİRİNCİ: Müşteri odaklılık, yenilikçi fikirler ve Türk ekonomisinin gelişimine katkı sağlamada kararlılığa sahip olan Doğan Grubu, sağlam yönetim, dürüstlük ve yüksek etik standartlara bağlılık ilkelerini benimsiyor. Bu yüzden Doğan Grubu Kurumsal Yönetim İlkeleri’nin uygulamasına Sermaye Piyasası Kurulu zorunluluk getirmeden önce başlamıştı. Doğan Grubu yüzde 34’lük halka arz oranı ile de, Türk şirketleri arasında bu alanda ilk sıralarda yer alıyor. Doğan Holding dışında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) hisseleri işlem gören Grup şirketleri, Doğan Yayın Holding, Ray Sigorta, Milpa, Çelik Halat, Ditaş, Hürriyet, Milliyet, Petrol Ofisi ve Doğan Burda şeklinde sıralanıyor.

ULUSLARARASI ORTAKLIKLAR: Doğan Grubu, uluslararası ortaklıklarla yaratılan sinerji aracılığıyla da artı değer yaratmak yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Doğan Holding’in AOL-Time Warner grubundan CNN, the Universal Music Group, Burda GmbH ve Egmont Yayıncılık gibi uluslararası şirketlerle ortaklıkları bulunuyor. Grup, Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik sıkıntı ve zorlukların çözümüne yönelik olarak geliştirdiği sosyal sorumluluk projelerini, Aydın Doğan Vakfı eliyle uygulamaya koyuyor. Bugüne kadar bu tür projelere 10 milyon dolarını aşan bir miktarda yatırımda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir