Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Merrill Lynch’in Mortgage Zararı

Mortgage piyasasına yaptıkları yatırımlar yüzünden geçen sene piyasa değerinin yarısını kaybeden ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch'in toplam zararı 15 milyar doları bulabilir. Cuma günü New York Times gazetesi tarafından yayımlanan bir habere göre bankanın zararı böylelikle tahminlerinin neredeyse iki katına çıkabilir.

 

Kredi sıkışıklığına düşüp Asya ve Ortadoğulu devlet fonlarına hisse satışına giden Wall Street devlerinden biri olan Merrill Lynch'in yeni hisse satışları için yabancı hükümetlerle yeniden görüşmeye başladığı bildirilmişti. Özellikel Asya ve Körfez ülkelerine ait devlet fonlarından 4 milyar dolarlık fonlama daha kapmaya çalışan Merrill Lynch'in zararının gerçek boyutu ise önümüzdeki hafta açıklanacak olan gelir raporu ile ortaya çıkacak. ABD Merkezn Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin de perşembe günü yaptığı açıklamasıyla artık finans piyasalarında yaşanan sıkışıklığın ekonomiyi vurmaya başladığını kabullendiği bir dönemde Merrill Lynch gibi bankalar için fon kaynağı olan devlet fonları ise şu ana kadar 34 milyar dolarlık bir kaynak sağladı. Goldman Sachs hafta içinde finans şirketlerinin gelişmekte olan ülke fonlarına av olmasına sebep olan ekonomik durgunluğun FED'in faiz oranını yüzde 2,5'a kadar indirebileceği yönünde bir tahmin yapmış, ABD ekonomisinin 2009'a kadar resesyona gireceğini öngörmüştü. Aynı şekilde Merrill Lynch ile Morgan Stanley de ABD ekonomisinin resesyonda olduğu sadece inkar edildiği yönünde raporlar geçmişti.

Mortgage piyasasına yaptıkları yatırımlar yüzünden geçen sene piyasa değerinin yarısını kaybeden ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch'in toplam zararı…

 Referans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir