Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Merkez Bankası iki yıl içinde İstanbullu oluyor

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasının önü açılıyor. Hükümetin dün Meclis Başkanlığı'na sunduğu kanun tasarısına göre Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Vakıfbank'ın merkezi İstanbul olacak. Tasarıya göre Merkez Bankası'nın nakli 2 yıl içinde tamamlanacak. Merkez Bankası Durmuş Yılmaz'ın da dahil olduğu Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma tartışmaları sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 11 Ocak'ta "Yeri bile hazır. Gerekirse yasa çıkarırız" demişti. 

 

    Türkiye Vakıflar Bankası Anonim Ortaklığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün TBMM'ye sunuldu. Tasarı, Merkez ile hükümetin arasının açılmasına neden olan taşınma konusuna son noktayı koydu. Merkez Bankası Kanunu'nun 2'nci maddesinde yer alan, merkezin "Ankara" olduğuna ilişkin ifade "Bankanın merkezi İstanbul'dadır" olarak değiştirilecek. Tasarıya göre Banka Meclisi toplantıları İstanbul'da yapılacak. Taşınma işlemleri tamamlanana kadar idari merkez Ankara olarak kalacak. Banka Meclisi toplantıları da yine Ankara'da yapılmaya devam edecek. Ancak merkezin nakli 2 yıl içinde tamamlanacak. Bakanlar Kurulu bu süreyi uzatmaya yetkili olacak.
    
    Durmuş Yılmaz karşı çıkmıştı
    Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, banka personelinin İstanbul'a taşınmayı istemediğini dile getirmiş, yasal değişiklik gündeme geldiğinde de görüşlerini ifade edeceğini söylemişti. 2007'nin son günlerinde Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in, Merkez'in İstanbul'a kesin olarak taşınacağını ve İstanbul'un finans merkezi olması için bunun şart olduğu beyanına karşılık ise Yılmaz, "Merkez camiasının Ankara'da kalma niyeti var. MB'nin taşınması ile İstanbul'un bölgesel ve mali merkez haline gelmesi arasındaki ilişkinin net olarak ortaya konması gerekiyor" diye konuşmuştu. Merkez'in İstanbul'daki hizmet binasının TOKİ tarafından Ataşehir'de projelendirildiği belirtilmişti.
    
    BDDK ve SPK da gidiyor
    Yasa tasarısına göre BDDK ile SPK da İstanbul'a taşınıyor. BDDK ve SPK'nın merkezleri "İstanbul" olarak değiştirilecek. Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınmasının yolu da tasarıyla açılıyor. Bankanın kanununda değişiklik yapılmayarak, "Bankanın merkezi ana sözleşmesinde yazılı olan yerdir" denilerek düzenleme yapıldı. Tasarı yasalaştıktan sonra bankanın genel kurul yaparak ana sözleşmesinde İstanbul'a taşınmayla ilgili değişiklik yapması gerekiyor.

    Tasarı şimdiye kadar Merkez Bankası bünyesinde çalışan Risk Merkezi'nin Türkiye Bankalar Birliği'ne devredilmesini de içeriyor. Bu merkezde protestolu senetler ve ödenmeyen çeklerin yanısıra, kredi kullanan müşterilerin tüm sistemden kullandığı toplam kredi miktarı da görülebilecek. Böylece bankalar ve diğer finans kuruluşları bir müşteriye kredi verirken, diğer tüm kredi yükümlülüklerini görme imkanına kavuşacaklar. Böylece Risk Merkezi de İstanbul'a taşınmış olacak.

Kaynak: Referans 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir