Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

Makarna Üretiminde Sınıf Atladık

Dünya makarna üretiminde beşinci sırada bulunan Türkiye, ihracatta İtalya’nın ardından ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) verilerine göre, sektörün 2009 ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 22 artarak 215 bin tona ulaştı. Önceki yıl sadece 116 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, 2009’da 123 ayrı ülkeye makarna satıldı. Buna karşılık Türkiye yılda 2 bin ton makarna ithal ediyor. İthal makarnalar lüks lokantalarda ve 5 yıldızlı otellerde tüketiliyor.

Türkiye’nin önemli makarna üreticilerinden Arbella Makarna Genel Müdür Yardımcısı Levent Kavak, son yıllarda makarnacılık sektöründe önemli gelişmelerin yaşandığını, buna bağlı olarak da üretim ve ihracat rakamlarında artışlar olduğunu belirtti.

Şu an dünya genelinde en büyük makarna üreticisi ülkelerin sırayla İtalya, ABD, Brezilya, Rusya ve Türkiye olduğunu dile getiren Kavak, üretimdeki durum böyleyken, ihracatta da Türkiye’nin daha başarılı bir grafik oluşturduğunu söyledi.

Makarna ihracatında Türkiye’nin İtalya’dan sonra gelen en büyük ikinci ülke olduğunu anlatan Kavak, şöyle konuştu: “İtalya’nın yıllık ihracatı 1 milyon ton, Türkiye’nin 300 bin ton. Şu an için iki ülke arasındaki ihracat rakamsal olarak yüksek görünse de bunu kapatmak aslında bizler için güç değil. Çünkü biz hakikaten kısıtlı imkânlarla iş yapıyoruz. Öyle ki, makarnadaki kota uygulaması 1995 itibarıyla yürürlüğe girerken, bazı avantajlarımız ve dezavantajlarımız oldu. Gümrük Birliği’ne girerken makarna ihracatı 20 bin ton ile sınırlandırılmıştı.

Bu, tamamen daha çok İtalya’nın bu sektörünü korumak için alınmış olduğu ve uygulatmış olduğu bir karar. Ancak biz AB’ye girdiğimizde kota kalkacak. Ancak bu durumu beklemeden kota uygulaması yeniden gözden geçirilirse ve kota duvarı yıkılırsa, kısa bir süre sonra Türkiye dünya makarna ihracatında ilk sıraya oturur.”

Türkiye’deki makarna tüketimi ise yıllık kişi başı 6 kiloyu buluyor. En fazla makarnayı 8,1 kilo ile Marmara Bölgesi yaparken, makarna tüketiminde 4,7 kilo ile Karadeniz Bölgesi son sırada yer alıyor.

TMSD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozkurt, Türkiye’de kişi başına ortalama 6 kilogram makarna tüketildiğini söyledi.

Bu oran İtalya’da 26, Hollanda’da 4,4, İsrail’de 4, Fransa’da 8,3, Almanya’da 7,4, Tunus’ta 11,7, Polonya’da 3, Mısır’da 1,2, İrlanda’da 1 ve Danimarka’da 2 kilogram.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir