Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Lenovo Dünya Çapında PC Şirketi Olma Yolunda

 Bütün altyapı hazırlıklarını dünya çapında tamamlayan Lenovo, yepyeni bir marka olarak teknoloji dünyasındaki yerini almaya hazır. Daha önceki yapısından çok farklı olarak Lenovo’nun ana işi PC olan bir şirket gibi çalışmaya başladığını belirten Lenovo Türkiye Genel Müdürü Ufuk Esin, “Lenovo, hem kurumsal hem bireysel tarafta, KOBİ’lerden büyük ölçekli şirketlere kadar geniş bir yelpazede ürün sunabilecek konuma geldi” dedi.


Türkiye’nin Lenovo tarafından önem verilen ülkeler kategorisinde değerlendirildiğini ifade eden Esin, “Lenovo için Türkiye, Rusya ve Güney Afrika özel öneme sahip. Büyüme potansiyeli olarak bakıldığında da Türkiye gerçekten çok ciddi bir pazar olarak görülüyor. Buradan hareketle de Lenovo olarak insan kaynağı ve kanal tarafına ciddi yatırımlar yapmaya başladık. Şu anda Türkiye ofisinde 12 kişiyle faaliyet gösteriyoruz. İleride bu sayıda artış olması da söz konusu” şeklinde konuştu.
Üç logolu ürünler mevcut


IBM’den gelen ürünlerin üzerlerinde hem IBM, hem Lenovo hem de ThinkPad ya da ThinkCenter logolarının yer aldığını kaydeden Esin, “Ayrıca sadece Lenovo logolu ürünlerimiz var. Bu ürünler daha çok KOBİ’lere yönelik hazırlanmış durumda. Lenovo logolu ürünleri ilk olarak Almanya pazarında satışa sunacağız. Daha sonra da az önce bahsettiğim Lenovo’nun öncelikle ülkelerinde yani Türkiye, Rusya ve Güney Afrika’da ürünler kullanıcıyla buluşacak. Bunun bir adım sonrasında da özellikle perakende tarafında Lenovo ürünleri daha fazla görülmeye başlanacak ve son kullanıcılarla buluşacak. Bunun bir gecikme olarak değerlendirilmemesi lazım. Öncelikle ilk amaç marka bilinirliliğini sağlamaktı, bunu başardık. Diğer yandan son kullanıcı ürünlerinin en çarpıcı olanlarını ilk seferde vermeyi planladık ve bu plan çerçevesinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.


Bütün perakende kanalında yer alacak

Lenovo olarak bütün perakende mağazalarında yer almayı planladıklarını belirten Ufuk Esin, “Ürünlerimizi Türkiye’nin geneline yayma gibi bir hedefimiz var. Bunun için de hem yerli hem yabancı perakende mağazalarıyla görüşüyoruz. Yeni gelecek olanlarla da görüşmelerimiz olacaktır. Şu an için Vatan ve Gold ağırlıklı gidiyoruz. Ama söylediğim gibi zaman içerisinde bu sayı artacak” şeklinde görüş belirtti.
En önemli hedeflerinin yer aldıkları pazarlarda ilk ikide yer almak olduğunu kaydeden Ufuk Esin sözlerini şu şekilde bitirdi: “Bilgisayar pazarına baktığınızda bütün markalar artık ürünlerini Çin’de üretiyor. Artık fiyat konusunda rekabet edebilmek çok mümkün değil. Çin’e baktığımızda Lenovo yüzde 39’la pazar lideri ve ikinci sırada da Founder isimli yerel bir üretici yer alıyor. Bu anlamda Lenovo’nun avantajlı olduğunu düşünüyorum.”


Sporda etkin sponsorluklar

Lenovo olarak pek çok spor etkinliğine sponsor olduklarını kaydeden Ufuk Esin bu konuda şunları söyledi: “2008 Pekin Olimpiyatları’na, Formula 1 takımlarından Williams’a ve NBA’e sponsor olarak desteklerimiz devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Spor müsabakalarının marka bilinirliği için gerçekten büyük önemi olduğunu görüyoruz” dedi.
 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir