Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Krize Migros’la set çekti

 Mustafa Koç: "Satıştan gelecek olan kaynak, Koç Holding'in bilançosunu çok ciddi şekilde rahatlatacak"  Migros'un yüzde 50'sini yaklaşık 2 milyar dolara satan Koç Grubu, BC Partners'dan gelen parayı açık pozisyonunu kapatmakta kullanacak.

Küresel risklere dikkat çeken Mustafa Koç, "Olası bir sarsıntıdan en az etkilenecek şekilde kendimizi konumluyoruz" dedi. UniCredit Grubu'nun İstanbul'da gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısına Mustafa Koç ve Tayfun Bayazıt'ın yanı sıra UniCredit Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Rampl ile UniCredit CEO'su Alessandro Profumo da katıldı.

Küresel ekonomik göstergelerin olumsuz yönde değiştiği ve piyasaların çalkantılı olduğu bir dönemde Türkiye ekonomisinin bir olgunluk sınavı verdiğini belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç , mevcut ortamda Koç Grubu'nun açık pozisyonunun yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu ve Migros'un satışından gelen kaynağın bilançoyu oldukça rahatlatacağını söyledi.

Yapı Kredi Bankası'nın, sahipleri UniCredit ve Koç Holding yöneticilerinin de katılımıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Koç, küresel dalgalanmalara işaret ederek şöyle konuştu:

"ABD'de başlayan ve global ekonomide etkileri görülecek dalgalanmaları son derece yakından takip ediyoruz. Riskin arttığı dönemlerde gereken tedbirleri hemen alacak ve olası bir sarsıntıdan en az etkilenecek şekilde kendimizi konumluyoruz."

Koç Grubu'nun şu andaki açık pozisyonu ve Migros satışının buna katkısına ilişkin bir soru üzerine Koç, "Migros'tan gelecek olan kaynak, Koç Holding'in bilançosunu çok ciddi şekilde rahatlatacaktır. Koç Holding'in bugünkü açık pozisyonu yaklaşık 5 milyar dolar kadar. Koç Grubu büyüklüğünde bu, tamamen yönetilebilir bir rakam ve bunun dolar karşılığı da var'' diye konuştu.

Koç, UndiCredit'in Koç Grubu ile ortaklığının diğer ülkelerden farklı olarak yüzde 50-50 şeklinde olduğunu belirterek "Koç Topluluğu olarak odaklandığımız 4 ana sektörden biri finans. Şu anda bir tek Türk pazarına odaklanmış durumdayız" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir