Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Kriz Beklentisi

İngiltere’nin önde gelen bankacıları, ABD konut kredisi finansmanlarında başlayan ve ağustos ayı ortalarından itibaren tüm dünya piyasalarını altüst eden küresel dalgalanmanın son 20 yılın en büyük krizi olduğunu söylediler. Times gazetesinin haberine göre, dünyanın önde gelen bankacılarna göre, para piyasalarının son 20 yılın en büyük kriziyle karşı karşıya. Bankacılar, bu hafta 113 milyar dolarlık finansman bonosunun yeniden finanse edileceğini hatırlarak bunun da piyasaları olumsuz etkileyeceğini belirttiler. İngiltere’nin önde gelen 5 bankasının da temsicileri söz konusu rakamın çok büyük olduğunun altını çizerken, “Bu durum son 20 yılın en kötü krizi” açıklamasında bulundular.

BİLANÇOLARA ETKİSİ

Çoğunluğu Londra üzerinden olan ve 100 milyar doları aşan bu dev tutar ağustos ortasında piyasalara bomba gibi düşmüş ve para piyasalarında yaşanan krizin en büyük nedeni olmuş ve piyasalarda faizlerin hızla yükselmesine neden olmuştu. Uzmanlar, ABD mortage kredilerinin geri dönümünde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, bankalar finansman bonolarınn sözleşmelerini bazılarını bu hafta yenilemeyi başarsalar bile bilonçolara olumsuz yansımaya devam edecek dediler.

PROBLEMLER ARTIYOR

BNP Paribas ekonomisti Paul Mortimer-Lee, varlığa dayalı finansman bonolarının her geçen gün problemlerin arttığını ve bankaların bilnçolarını yansımaya devam ettiğini söyledi. Mortimer-Lee, söz konusu krizin hem likidite hem de sermaye krizi olduğunun altını çizdi. Piyasalarda yaşanan krize en anlamlı yanıt geçtiğimiz günlerde, piyasalara milyarlarca euro ve dolar süren FED’den ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelmişti. İngiltere Merkez Bankası ise geçen hafta piyasaya 4.4 milyar sterlin enjekte etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir