Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Kredi Kartında En Hızlı Pazar Türkiye, En Büyük Hacim Avrupa’da

 Visa'nın hazırladığı Ticari Tüketim Harcamaları (CCE) raporu, bu alanda dünyadaki en büyük pazarın 16.7 trilyon euro'ya ulaşan hacmiyle Avrupa bölgesi olduğunu ortaya koydu. 

Visa'nın CCE raporuna göre, Avrupa'da şirket ve kamu harcamaları 2006'da 16.7 trilyon euro'ya ulaşırken, bu durum dünya ekonomi coğrafyasında bir bölgede ulaşılan en yüksek harcama düzeyini simgeliyor.
Rapora göre İngiltere 3 trilyon euro'yu aşan harcamalarla ticari tüketim harcamalarında Avrupa'da ilk sırada bulunurken, İngiltere'deki kamu sektöründeki ticari tüketim harcamaları da 224 milyar euro ile Avrupa'da ilk sırada yer alıyor.
Avrupa'daki toplam ticari tüketim harcamalarının yüzde 87'sini gerçekleştiren 10 ülke açısından çeşitli karşılaştırmalara yer verilen rapora göre, bu ülkelerde, ticari harcamaların işyeri ölçeğine göre dağılımına bakıldığında büyük ölçekli işyerlerinin yüzde 41, orta ölçekli işyerlerinin yüzde 35, kamunun yüzde 5 payı olduğu gözleniyor.
ABD'de, harcamaların yüzde 42'sini büyük ölçekli işyerleri, yüzde 19'unu orta ölçekli iş yerleri yapıyor.
Türkiye, ticari kartlarda en hızlı büyümenin yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.
 

500 bin ticari kart

Visa Europe-Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nur Öztin Kurak, Mayıs 2007 itibariyle Türkiye'deki Visa ticari kart sayısının yıllık yüzde 222 artışla yarım milyona ulaştığını ve Visa'nın yüzde 65 pazar payıyla bu alanda lider olduğunu belirtti.
Kurak, ticari kartların, Türkiye'de sayısı 1 milyon 720 bine ulaşan KOBİ'ler açısından önemli fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir