Finans, Muhasebe, Vergi...
Newsflash

Kredi kartında şifre dönemi başlıyor

 Kredi kartıyla alışverişlerde kalemle imza yerine şifre tuşlama dönemi iki hafta sonra başlıyor. İngiltere ve Fransa'nın ardından Türkiye, Avrupa'da bu sisteme geçen üçüncü ülke olacak. Yeni sistemle İngiltere'de kredi kartı suçları bir yılda yüzde 25 azaldı

Para biriminden altı sıfır atıp YTL'ye geçen Türkiye, şimdi de kartlı alışverişlerde yeni bir değişimin eşiğinde.
Şimdiye dek kalemle imza atarak kredi kartlarını kullanan tüketiciler, chip and pin denilen yeni teknolojinin devreye girmesinin ardından önlerine uzatılan makinaya kendilerine ait gizli dört rakamlı şifreyi (pin) tuşlayarak alışveriş yapacak. 31 Mart'ta başlayacak dönüşüm sürecinin gelecek yılın sonuna dek tamamlanması öngörülüyor.

Türkiye'de kartlı ödeme sistemine ilişkin ortak kural ve standartları belirlemek amacıyla kurulan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yeni uygulamanın tanıtımı amacıyla bu ay sonunda, içinde Okan Bayülgen'in rol alacağı büyük bir reklam kampanyası başlatacak.

BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin İngiltere ve Fransa'nın ardından Avrupa'da banka ve kredi kartlarında chip & pin uygulamasına geçen üçüncü ülke olacağını belirterek, "Kredi kartı kopyalama ve kayıp, çalıntı risklerini azaltan bu yöntemle Türkiye'de kart sahteciliği ve dolandırıcılığının büyük ölçüde önüne geçilmesi hedefleniyor" dedi.

Mart ayı sonu itibariyle Türkiye'de chip & pin uyumlu kart oranının yüzde 68'e, satış mağazalarındaki pos makinelerinin oranının yüzde 94'e, uyumlu ATM'lerin oranının da yüzde 32'ye ulaşacağını kaydeden Özinal, 2007 sonuna dek dönüşüm için harcanan paranın 650 milyon doları bulacağını bildirdi.

Bir yıl sürecek kampanya ile hem işyerlerinin hem de tüketicilerin bilgilendirilip bilinçlendirileceğini söyleyen Sertaç Özinal, imzanın yerini alan şifrenin çok gizli tutulması gerektiğini, kart sahiplerinin bu şifreyi kesinlikle kimseye söylememesi, bir yere yazmaması gerektiğini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir