Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

“Kolay Tedarik” Projesi

 Teknoloji Holding tarafından geliştirilen "Kolay Tedarik" projesi, KOBİ'lerin tedarik süreçlerini sanal ortama taşıyarak, alım-satım işlemlerini kolaylaştırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedefliyor. Proje çerçevesinde oluşturulan www.kolaytedarik.com adlı web sitesi, binlerce KOBİ'nin karşılıklı ticaret yapmasına olanak veriyor. 

 

Proje hakkında bilgi veren Kolay Tedarik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Sayın, farklı sektörlerden KOBİ'leri ortak bir internet platformu üzerinde bir araya getirdiklerini belirterek, "İşletmeler, Kolay Tedarik'in oluşturduğu bu yeni kanal ile alım-satım maliyetlerinde yüzde 20 ile yüzde 30 arası tasarruf sağlıyor" dedi.

Her yerden katılım mümkün

İnternet dünyasındaki bireysel tüketim artışını ve alışveriş ilgisini keşfeden firmaların yeni siteler kurmaya başladıklarını belirten Sayın, "İnternette potansiyel vaat eden bir açık gördük. Doğru iş fikirlerine yatırım yapmak üzere Teknoloji Holding bünyesinde kurulan Embrio'nun geliştirdiği, Türkiye'de geliştirilen en kapsamlı B2B projesi olarak adlandırdığımız Kolay Tedarik'i hayata geçirdik. Alıcıların mümkün olduğunca düşük fiyatta ürün almalarını sağlıyoruz. Türkiye'nin her ilinden herhangi bir ürün için firma sahipleri, siteye girip fiyat teklifi sunabiliyorlar. Biz de bu teklifleri değerlendirip en uygun fiyatı veren firmayı, alıcı firmaya bildiriyoruz. Firmalar ihale bitene kadar fiyatlarını revize edebiliyorlar" diye konuştu.

Hedef, projeyi yurtdışına açmak

Teklif veren firmaları birbirine kırdırdıklarını da söyleyen Sayın, şunları dile getirdi: "Firma sürekli bir firmadan ürün alıyor. Ama bu seçimi bana ilettiğinde üç-beş firma fiyat teklifi veriyor. Elindeki stokları bitirmek isteyen işletmeci, daha düşük fiyat verebiliyor. Bu da diğer firmanın fiyatı düşürmesine neden oluyor. Şimdi firmalar, ucuz ve kaliteli üretim yapan firmalara odaklanmak istiyor" diye konuştu. Alınan ürünlerden yüzde 2 komisyon aldıklarını belirten Sayın, "Bu sistem sadece alıcı firmayı güçlendiren bir yapı değil satıcı firmayı da güçlendiren bir yapı. Gelecekteki amacımız yurtdışından fiyat teklifleri sunmak. Özellikle Çin'den, Amerika'dan, Almanya'dan ve Rusya'dan da alıcı firmalara fiyat vermek en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor."

TÜBİTAK'a 300 bin Euro'luk yardım başvurusu

Sanayi sitelerini toplu olarak projeye katmayı da hedeflediklerini belirten Sayın, "KOBİ'lere internet bazlı yarar sağlayacak yeni ürünleri entegre etme hedefindeyiz. Yeni ürünler için TÜBİTAK'a 300 bin Euro hibe başvurumuz oldu. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bunlar KOBİ'lere hizmet edecek inovatif projelerimiz arasında yer alıyor. Bu projemizi yıl sonuna kadar şekillendireceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

 

Embrio, yeni yatırımıyla 'Tio' verecek

Teknoloji Holding'in internet ve mobil arenaya dönük sanal iş fikirlerini hayata geçirmek için 2006'da kurduğu Embrio AŞ'nin yeni projesi "tio.com.tr", internet üzerinden tüketicilerin ürün, fiyat ve satıcı karşılaştırmasına ve alışveriş yapmasına olanak sağlayacak. "Tio"nun tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Embrio AŞ Genel Müdürü Hamit Kekeç, Embrio olarak internet veya mobil dünyada başarılı olmaya aday, parlak fikir ve projelere yatırım yaptıklarını belirterek, bugüne kadar 805'i yurtiçi, 18'i yurtdışı olmak üzere toplam 823 proje başvurusu aldıklarını, 682 başvurunun internet alanında, 141 başvurunun diğer alanlarda olduğunu, yatırım yaptıkları proje adedinin de 3 olduğunu söyledi. Tio'nun Embrio'nun üçüncü yatırımı olduğunu kaydeden Kekeç, daha önce SuperTeklif.com ve KolayTedarik.com portallarını hayata geçirdiklerini ifade etti.

Embrio Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürkan da yapılan alışverişlerde havale/eft, kredi kartı ve Garanti CepBank alışveriş olmak üzere için 3 farklı ödeme seçeneği sunulduğunu bildirdi. Gürkan, şu anda 9 ana kategoride hizmet vermeye başlayan sitenin, 2007 yılı sonunda 18 ana kategori ile alışveriş siteleri, mağazalar ve bireysel satıcılardan oluşan büyük bir alışveriş kanalı olmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

Teknoser, bireysel müşteriye yoğunlaşıyor

Grup şirketleri Teknoser ve Universal Kart Hizmetleri'ni, Teknoser çatısı altında birleştiren Teknoloji Holding, yılda 500 bin POS cihazının kurulum, yazılım ve güncellemesini yapacak. Teknoser'in bankacılık ve perakende sektörlerine, kurumsal alanda hizmet verdiğini anlatan Teknoser Genel Müdürü Remzi Mirdoğan, bireysel alanda da hizmet vereceklerini söyledi. Doğan Telekom'la beraber bireysel hizmet vermeye odaklandıklarını belirten Mirdoğan, Türkiye'de herkesin ürün satmak istediğini ama hizmet vermekten kaçındığını söyledi. Mirdoğan, "Özellikle bilgi işlem sektöründe Windows'tan dolayı kapanan bir makineyi açamayan kişi büyük problemlerle karşılaşıyor. Kayıtlı olan veriler, yazılar siliniyor. Halbuki buna bir call center destek verse bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Bu pazardaki boşluğu doldurarak piyasayı hareketlendireceğiz" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir