Finans, Muhasebe, Vergi...
Newsflash

Koç Holding 2016 İlk Yarı Finans Sonuçları: Koç Holding büyümeye devam ediyor.

Türkiyenin köklü holdinglerinden Koç Holding, 2016 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 31.1 milyar lira gelir elde etti. 1.4 milyar lira da ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Böylece Koç holding küresel kriz döneminde finansal performansları ve sağlam bilançosu sayesinde S&P tarafından ‘yatırım yapılabilir’ statüsünü korudu. 

Koc_holding_logoYılın ilk yarısında Akdeniz piyasasında zayıflayan ürün-fiyat rasyoları neticesinde Tüpraş’ın net rafineri marjının geçen yıla göre gerilemesine karşın, Fuel-Oil Dönüşüm Tesisi’nin de katkısıyla, geçtiğimiz yılın üzerinde satış gerçekleştirildi. Tüpraş’ın ilk altı ayda toplam satışları geçen yıla göre yüzde 12 artışla 14.5 milyon ton oldu. Güçlü iç talep nedeniyle yurtiçi satışları ise yüzde 23 artış gösterdi.

Ford Otosan ve Tofaş sektörün üzerinde bir performans sergileyerek toplam ihracat adetlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 53 seviyesinde yükseltti ve satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini ihracat oluşturdu

Arçelik yılın ilk yarısında güçlü ihracat ve iç talebin etkisiyle toplam cirosunu yüzde 20 arttırdı. Yine aynı dönemde global büyüme stratejisi kapsamında Pakistan’ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance’ı satın almak için anlaşma imzaladı. Böylelikle Arçelik’in üretim gücünü 7 ülkeye ve 18 tesise çıkardı.

Yapı Kredi’nin BDDK konsolide net kârı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62’lik artışla 1,55 milyar TL olurken, kümüle ortalama maddi özkaynak kârlılığı 433 baz puan artarak yüzde 14,0 seviyesinde gerçekleşti. Banka sermaye tabanı, güçlü kârlılık, etkili sermaye kullanımı ve sermaye benzeri kredinin katkılarıyla güçlendirildi. 2016 yılında da dijital bankacılığa odaklanmaya devam eden Yapı Kredi, mobil başta olmak üzere dijital kanallarla müşteri tabanını genişletmeyi sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir