Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

KDV’de e-Denetim

Katma değer vergisinde de elektronik denetime geçildi. Maliyeciler, ilk denetimlerde vergi kaçağına yol açan çok sayıda sahte fatura buldu.

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı çerçevesinde, “KDV'de E-Denetim” adıyla yeni bir proje uygulamaya konuldu.

Başkanlık, proje kapsamında Ankara'daki KDV mükelleflerine dönük geniş çaplı bir tarama gerçekleştirdi. Yapılan tarama sonucunda, 2008 yılı içinde KDV ödemeyen mükellefler içinde, daha önce hiç vergi incelemesine tabi tutulmamış 52 bin mükellef saptandı ve öncelikle bunların elektronik denetime alınması kararlaştırıldı.

Başkentteki mevcut insan kaynağını daha etkin şekilde değerlendirmek üzere de, projeyi yürütmek üzere özel bir ekip oluşturuldu ve bunlar eğitimden geçirildi.

BEYANNAMELER SORGULANIYOR

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, E-Denetim Projesi için daha sonra mükelleflerden 2008 yılına ait aylık KDV listelerini istedi. Mükellefler tarafından ibraz edilen listeler, bilgisayar programında sorgulamaya alındı. Sorgulamada, söz konusu belgelerin sahte belge niteliğinde olup olmadıkları araştırıldı.

Sahte belge kullandığı tespit edilen mükellefler, hemen bu belgeleri ilgili dönem KDV beyannamelerinden çıkarmaları yönünde uyarılırken, beyannamelerinde uyumsuzluk saptanan ve gerekli düzeltmeyi yapmayanlar hakkında da vergi inceleme raporları tutulmaya başlandı.

Şubat ayı içerisinde uygulamaya konulan KDV'de E-Denetim uygulamasıyla şu ana kadar 4 bin 653 mükellefin 15 bin 999 KDV listesi büyüteç altına alındı. Bu listelerdeki 591 bin 809 adet belge tek tek sorgulandı. Bugüne kadar sorgulaması yapılan listelerdeki KDV tutarı da 190 milyon 874 bin 356 TL olarak belirlendi.
4 bin 653 mükellefe dönük E-Denetim sırasında 1 milyon 52 bin 498 bin liralık KDV'yi içeren 6 bin 217 adet sahte belge bulundu.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, proje kapsamında 52 bin mükellefin tümünü inceleyecek ve bunların KDV listeleri ile bu listelerde yer alan belgeleri tek tek sorgulayacak.

Daha sonra diğer KDV mükelleflerinin durumlarına bakılacak.

Gelir İdaresi Başkanlığının da veri desteği sağladığı E-Denetim uygulaması, diğer illerde de uygulamaya konulacak.

HIZLI VE ETKİN SORGULAMA

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, E-Denetim ile vergisel olayları tek tek tespit etmek yerine, hızlı ve etkin sorgulama yapan bir güvenlik müessesesi oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
“Vergi bilincinin oluşmasında, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadelede bilgisayar teknolojisini kullanarak, toplanan verileri en iyi şekilde yorumlama gayreti içindeyiz. Bu çerçevede, kayıt dışılığı önlemek ve sahte belge kullanımına engel olmak için yeni bir bilgisayar programı geliştirdik. Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir İdaresine bağlı diğer birimler ile yapılan bilgi paylaşımı çalışmaları ve işbirliği çerçevesinde elde edilen harici bilgi ve belgeleri de kullanarak, haklarında olumsuz tespit yapılan bütün mükellefleri, veri tabanına işledik.

Bu şekilde bulunan 52 bin mükellefin 4 bin 653'üyle ilgili incelemeleri tamamladık. Kalan mükellefler de en kısa sürede elektronik denetimden geçirilecek. Burada amacımız mükellefe ceza kesmek değil. Onların düzgün ve doğru rakamların yer aldığı beyannameler vermesini sağlamak. Naylon faturalarla, sahte belgelerle vergi kaçırılmasına engel olmak. E-Denetimi ileride daha da yaygınlaştıracağız ve daha sağlıklı bir vergi bildirimi sağlayacağız.”

Kaynak: Hurriyet

2009-04-09 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir