Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi Mevzuat

KDV İadesi Takip Sistemi

Mükellefler ve mali müşavirlerin kullanımına deneme amaçlı olarak açılan bu sistem sayesinde, KDV iadesi talebi olan mükellefler, iade sürecinin hangi aşamada olduğunu artık www.ivdb.gov.tr/iadeweb/kdvsorgu.php adresinden sorgulayabileceklerdir.

Yukarıdaki adrese erişildiğinde vergi kimlik numarasının yanı sıra dosya zimmet numarasının da bilinmesi gerekmektedir. Dosya zimmet numarasını bilmeyen mükelleflerin bizzat kendileri, şirketi vergi daireleri nezdinde temsile yetkili kişileri, sözleşmeli mali müşavirleri, yetki belgeleri veya sözleşmelerini ibraz etmek suretiyle bağlı bulundukları dairelerin KDV servislerinden alabileceklerdir.

Vergi kimlik numarası, dosya zimmet numarası ve güvenlik amaçlı ekranda görülen kodları girmek suretiyle ulaşılan ekranda, sadece dosya zimmet numarası girilen talebin değil tüm dönemlere ilişkin talepler ayrı ayrı görülebilecektir. Tamamlanan talepler açılan ekranın alt tarafında yer alırken devam etmekte olan talepler ekranın üst tarafında yer alacaktır. Her bir talep itibariyle ilk etapta “iade dönemi, talep tarihi, son işlem tarihi, talep türü ile nakden ve mahsuben talep edilen talep tutarı bilgileri” görülmektedir.

Her bir talep satırına tıklandığında ise ilgili talebin hangi süreçlerden geçtiği ve en son hangi süreçte olduğu görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir