Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Kayıt dışını teknoloji çözecek

http://www.ampyazilim.com.tr/images/teknoloji.jpgTürkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından olan kayıt dışılığın boyutu 2007 sonu itibarıyla 200 milyar dolara dayanırken yüzde 20'nin üzerinde seyreden kayıt dışılık oranını Fujitsu Siemens, altyapısını kurduğu VEDOP ile her yıl yüzde 3'e yakın düşürmeyi hedefliyor.
 

Türkiye'nin bilişim teknolojileri (BT) alanında en büyük projesi olan ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülen Vergi Dairesi Otomasyon Projesi'nin (VEDOP) uygulayıcısı Fujitsu Siemens'in genel müdürü Cem Soysal , " 2004'te yüzde 35 düzeyinde olan kayıt dışı ekonomi, proje sayesinde 2007'de yüzde 22'ye kadar düştü. VEDOP, kayıt dışını her sene ortalama yüzde 2.5-3 azaltıyor" dedi.

Proje ile Türkiye'nin en büyük veri tabanının oluşturulduğuna ve şu an itibarıyla 3. fazının gerçekleştirildiğine değinen Soysal, " Devlet, bu sistem üzerinden 1170 noktadan senede 160 milyar dolarlık vergi topluyor. 13 bin 900 data ucu, 248 sunucu, 67 ana sunucudan oluşan sistemde dünyanın en büyük sunucuları kullanıldı" diye konuştu.

 

Fujitsu Siemens'i "bilgisayarın Mercedes'i" olarak tanımlayan Cem Soysal, sektör ve şirket hakkında şu bilgileri verdi:

Türkiye'de satılan notebooklarımızın hemen hemen hepsi Almanya'da üretiliyor. Çin veya Tayvan'da üretim yapmıyoruz. Hâlâ kullanılan 12 yaşında notebooklarımız bile var. Hatta bakıma gelen bazıları, ağırlığından yerinden kalkmıyor, o derece evladiyelik.

 

– Servis zaafımız vardı, biz de "Evlere Servis" hizmetini başlattık. Bünyemizde tek işi internet ve forum sayfaları gibi kanallardan şirketimiz ile ilgili şikâyetleri araştıran bir kişi bile bulunuyor. BMW'nin tasarımlarını yapan bir firmayla anlaşma yapıldı ve bütün tasarımlar yenilendi.

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir