Finans, Muhasebe, Vergi...
Satış

İyi Bir Satıcı Olmak – Sihirbaz Satıcı

Bugünün is kültüründe “satış” en çok rekabet gerektiren alanlardan biridir. Piyasada geçmişe kıyasla daha çok urun ve hizmet bulunmaktadır. Bu yüzden satışta basari için vasatin üzerinde bir performans göstermek zorundayız. Sihirbaz satıcı herkesin olmak istediği satıcıdır. Sihirbaz satıcı, is yapma sanatına yeni bir boyut kazandıran kişidir. Şirkete en çok parayı “O” getirir, en çok “O” kazanır, en çok saygıyı “O” hak eder. Sihirbaz satıcı hangi urunu veya hizmeti satarsa satsın, bunu etkili ve basarîli bir şekilde yapar.  Sihirbaz satıcı doğulmaz, olunur. Sihirbaz Satıcı olmak istiyorsanız: 

>>Her zaman müşterinizin üzerine titreyin, Müşterilerinize en yakın arkadaşlarınızmış gibi davranın, Müşterilerinizi dinleyin ve ihtiyaçlarını saptayın, Müşterilerinizin neye ihtiyacı varsa bunu onlara verin, Müşterilerinize ihtiyaç duyduklarını istemeyi öğretin, Müşterilerinize beklediklerinden daha fazlasını verin, Müşterilerinize içten ve sıklıkla teşekkür edin, Müşterilerinize, size ödeme yapacakları zaman yardımcı olun, böylece utanıp başka yerlere gitmeye kalkmazlar, Bir ürünün satısından sonra satılan ürünle bağlantılı bir ürün daha almalarını önerin.

>>Her zaman su soruya cevap verin: “Bu müşteri neden bizim ürünümüzü satın almalı?” Sorunun yanıtı “ Çünkü bu urun müşteriye bir fayda sağlayacak” olmalıdır ve bu yanıt sizin değil müşterinin menfaatine uymalıdır. Müşteri urunu almalıdır çünkü Bu urun onun kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak veya var olan bir sorununu çözecektir. Örneğin: Kusursuz, doğal sağlıklı bir cilt. Sihirbaz satıcı kendisini müşterisinin yerine koyar ve “Eğer ben müşteri olsaydım, bu ürün bana ne gibi bir fayda sağlardı?” sorusunu sorar.

>>Müşteri kazanmanın ve elde tutmanın ilk şartı; her müşteriye kendinize nasıl davranıyorsanız öyle davranmaktır. Kendinizi müşterinizin yerine koyun ve yanıtlayın. Unutmayın iyi müşteriler talepkar olur. Uygun olduğuna inandığınızdan daha fazlasını bekleyebilirler. Ne istediğiniz ve nasıl muamele görmek istediğiniz, müşterilerinizi tatmin edecek kadar iyi olmayabilir; yine de iyi bir başlangıç noktasıdır.

Kaynak: www.pazarlamaciyizbiz.com 

Derleme: J. Fox’un “Sihirbaz Satıcı Olmaya Giden Yol” adlı kitabından. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir