Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

İpekyol ve Kiğılı’ya Yabancı Ortaklar

Perakende sektöründe yerli firmalar ile yabancı yatırımcılar arasında dolu dizgin ortaklık görüşmeleri başladı. İpekyol'un İtalyan bir marka ile evlendiği konuşulurken, Polo Garage ve Kiğılı'nın da yabancılarla yakın temasta olduğu belirtiliyor.
 
 Türkiye'de bankacılıkla başlayan enerji ve gayrimenkul ile devam eden yabancı yatırımcı akını, perakende sektörüne de sıçradı. Yabancıların özel ilgi alanı ise markalaşan ve büyümeleri ile dikkat çeken hazırgiyim firmaları. Neredeyse her gün bir firmanın kapısı çalınıyor. Bazı firmalar ise görüşmelerini sonlandırmak üzere. Kadın giyiminin öncülerinden İpekyol'un, aynı sektörde faaliyet gösteren ünlü bir İtalya markası ile yüzde 50-50 ortaklık konusunda el sıkıştığı belirtilirken, erkek giyimin lider markalarından Kiğılı da Dubaili bir yatırımcı fon ile sıkı flörtte. Görüşmelerin kısa bir süre içinde sonlanması bekleniyor. Kulisler perakende sektöründe en büyük ses getirecek satışın ise Polo Garage cephesinde yaşanacağı yönünde. Polo Garage'ın sahibi Levent Özçoban'ın hem markayı hem de üretim tesislerini satmak için görüşmelere başladığı belirtiliyor. Yabancıların ilgisi sadece hazırgiyim markalarına değil. Perakende sektöründe pek çok firmaya ve alışveriş merkezine danışmanlık hizmeti veren Alkaş Danışmanlık da bu ilgiden nasibini aldı. Avi Alkaş'ın sahibi olduğu Alkaş Danışmanlık, şu anda Cevahir Alışveriş Merkezi'nin de yönetimini yapan dünyaca ünlü Jones Lang LaSalle ile stratejik ortaklık yaptı. Piyasalarda bu satın almalar için de oldukça ciddi rakamlar konuşuluyor.

 
Herkesin kapısı çalınıyor
Türk hazırgiyim firmalarının kapısı daha çok aynı sektörden bir yabancı firma ya da private equity (girişim sermayesi) fonlar tarafından çalınıyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murat Kızıltaş, "Türk firmalarının peşinde çok fazla firma var. Yabancı fonlar bile perakende firmaları ile ilgilenmeye başladı. Perakende kıymetli bir sektör haline geldi. Tüm firmalar görüşme halinde. Teklifler daha artacak" açıklamasını yaptı. Kızıltaş, sahibi olduğu İnci markası için de ortaklık teklifleri aldıklarını söyledi. Kızıltaş, yabancı ortaklığı yurtdışında büyüme fırsatı yarattığı takdirde kabul edeceklerini kaydetti.
İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın da, "Herkesin kapısı çalınıyor. Bütün firmalar yoğun görüşme halinde. 2008'de ortaklıklar konusunda bir patlama olacaktır" diyor. Ayaydın, dünyaya açılmak isteyen markaların yabancılarla evlilik yapması gerektiğine de dikkat çekiyor.
Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı ise, piyasada ortaklık için şu anda daha çok fonların dolaştığını ancak önümüzdeki dönemde Avrupalı markaların atağa geçeceğini söylüyor.
Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Yiğit de çok fazla ortaklık teklifi aldıklarını açıklıyor. Akyiğit, "Bize katkı yapacak tekliflere sıcak bakıyoruz" diyor.
 
Hangi şirket kiminle görüşüyor
 
Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Dubaililerle görüşüyor
1980'lerde temeli atılan ve 150 mağazası ile yılda 150 milyon YTL'lik bir ciroya imza atan Kiğılı son olarak Gebze'de Kiğılı Lojistik Merkezi'ni açtı. Dubaili bir yatırım fonu ile ortaklık görüşmeleri yaptıklarını belirten Abdullah Kiğılı, "Bugünü önceden görerek bütün sistemlerimizi oturttuk. Biz kendimizi ortaklığa hazırladık. Dubaili bir yatırımcı ile de görüştüğümüzü açık açık söylüyorum. Bizim gibi birçok marka da görüşme halinde ama benim kadar açık söyleyen yok" açıklamasını yapıyor. "Aslında bir anlamda 'bu işler nasıl yapılıyor, yabancılar nasıl değer biçiyor?' bunu görmek için de görüşmeler yapıyoruz" diyen Kiğılı, yabancı markaların Türkiye'de hızlı büyümek için ortak arayışında olduğunu söylüyor.
 
Polo Garage Yönetim Kurulu Başkanı Levent Özçoban, markayı satacak
Polo Garage 1977'de Levent Özçoban tarafından kuruldu. Özçoban, kadın ve erkek giyim üzerine faaliyet gösteren markasını 4 bin metrekarelik tesislerinde üretiyor. Son 2 yıldır konsept mağazacılık alanında başarılı çalışmalara imza atan Polo Garage’ın yurt içinde en büyük alışveriş merkezleri ve cadde mağazaları olmak üzere kendisine ait 28 mağazası, 15 bayisi, 10 corner satış noktası olarak 53 farklı satış noktası bulunuyor. Firmanın yurt dışında da 17 mağazası var. Kulislerde yabancılarla sıkı bir pazarlık döneminde olduğu belirtilen Özçoban'ın sadece ortaklık değil, marka ve üretim tesislerini tamamen satmak istediği konuşuluyor. Özçoban'a yakın kaynaklar bunun için yabancı bir firma ile görüşme halinde olduğunu söylüyor.
 
İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, İtalyanla evlilik yolda
Yalçın Ayaydın'ın kurduğu İpekyol, 20 yıl içinde 40 mağazalı bir dev haline geldi. Marka kendi mağazalarının yanı sıra 100 corner'a sahip. 2007 cirosu 75 milyon YTL olan firmanın hedefi 2009 yılında 40 mağaza daha açmak. İpekyol çatısı altında Twist, Machka markaları da bulunuyor. Her ne kadar sektörde İpekyol markası için "Bir İtalyan markası ile evlendi" denilse de, Yalçın Ayaydın, "Bize de teklifler geliyor" diyerek bu konuda ser verip sır vermiyor. Ama hazır giyim firmalarının çok fazla teklif aldığını doğruluyor. Ayaydın'ın aynı sektörde faaliyet gösteren ünlü bir İtalyan markası ile evlendiği belirtiliyor. Yüzde 50-50 ortaklık şeklinde yapılan anlaşmanın bir parçası olarak da İtalya'da İpekyol mağazaları açılacağı kaydediliyor.
 
Alkaş Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Jones Lang Lasalle ile ortaklık
Yaklaşık 10 yıl önce kurulan Alkaş Danışmanlık, özellikle alışveriş merkezlerine verdiği kiralama ve yönetim konusunda danışmanlık hizmetleri ile tanınıyor. Firma bugüne kadar pek çok alışveriş merkezinin proje geliştirmesini ve kiralamasını yaptı. Avi Alkaş'ın sahibi olduğu Alkaş Danışmanlık, bu konuda dünyanın en ünlü gayrimenkul yönetim şirketlerinden Jones Lang LaSalle ile stratejik işbirliğine gitti. İki firma arasında anlaşma önünümüzde günlerde imzalanacak. Stratejik işbirliği olarak başlayan ortaklığın daha sonra yerini satın almaya bırakması bekleniyor. Bu stratejik ortaklık ilk olarak Cevahir Alışveriş Merkezi'nin yönetimi ile başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir