Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

İşten Ayrılma Adabı

Yeni bir iş bulabilirsiniz, kendi işinizi kuruyor olabilirsiniz, işten çıkartılıyor olabilirsiniz veya sadece işi bırakıp bir süre kafa dinleyecek olabilirsiniz. Her halukarda şirketten ayrılışınız ile ilgili yapmanız ve yapmamanız gerekenler var; 

Ayrılma talebinizi yaptıktan sonra eğer hemen gitmeniz istenirse diye düşününerek masanızdaki kişisel eşyalarınızı ve bilgisayarınızdaki kişisel dosyalarlqa ilgili önleminizi alın.

 

Sizin yerinize gelecek olan kişinin bulunmasında ve bulunduktan sonra eğitimimde yardımcı olun. Asla ve asla tutamayacağınız sözler vermeyin. (Ben gittikten sonrada yardım ederim gibi)

Ayrılacak olmanın rahatlığı ile daha sonra pişmanlık duyacağınız açıklamalarda bulunmayın, olumsuz düşüncelerinizi dile getirmeyin, diğer çalışanları negatif etkilemeyin. “Eğer söyleyecek iyi bir şey yoksa söylenecek bir şey yok demektir” sözünü unutmayın.

Mevcut çalışanlarınıza zamanında ve doyurucu bir açıklama yapın.

Köprüleri yakmayın. Hayatın kimi kimle ne zaman karşılaştıracağı belli olmaz. Ast ve üstlerinizle iyi ayrılmaya gayret edin.

Ayrılmadan önce yapmanız istenilen bir şey olup olmadığını yada sizden beklenilen bir şey olup olmadığını astlarınızla ve üstlerinizle konuşun.

Ayrılma zamanı yaklaştıkça işler isavsaklamayın. Son dakikaya kadar verimli bir çalışan olarak kalın.

Ayrılma işlemleri sürerken şirkette paranızın kalmamasını sağlayın. Gitmediğiniz tatiller, vasa ihbar veya kıdem tazminatı vb.

Diğer şirketle işi kesinleştirmeden sakın istifa etmeyin.

Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutmanız çok önemlidir. Bu yüzden ayrılmadan önce işyerindeki arkadaş ve yöneticilerinizin iletişim bilgileri alın ve düzenli olarak iletişime geçin.

Ayrıldığınız için suçluluk duymayın. Kendi kariyeriniz için daha iyi bir adım atıyor olmanız önemlidir. Daha iyi bir işe geçiyorum diyede böbürlenmeyin.

İşlerinizi devredebilmek için düzgün bir rapor ve çalışma hazırlayın.

Sizin işten ayrılmanıza fazla reaksiyon gösterenler çıkabilecek ve hatta onlarda istifa etmeyi düşüneceklerdir. Onlarla konuşun.

Mutlaka bir istifa mektubu yazın ve üstlerinize onaylatın.

Birlikte çalışmaktan memnun olduğunuz insanlara teşekkür etmeyi unutmayın.

Yazan: Savaş Şakar
Kaynak: http://www.projeyoneticisi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir