Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

İş Hayatında Hızınızı Arttırma

İş dünyasının yüksek hıza eşzamanlı olarak ayak uydurması kolay bir iş değil. Şirket sahipleri ve yöneticileri, bilgi teknolojisindeki gelişmeyi daima dikkate almak ve belirli bir gecikmeyle de olsa bu gelişme hızına ayak uydurmak zorunda. Bunun içinde yapmaları gereken;

>>Hızlı Düşünmek: Bir işe girer ya da operasyonel bir adım atarken hızlı düşünün. Aksi takdirde karar almak için geç kalabilirsiniz.

>>Hızlı Karar Almak: Şirketteki katı hiyerarşik yapının yumuşatılması ve bürokrasinin azaltılması gerekiyor. Yönetim kademelerinin azaltılıp yatay organizasyon modelinin benimsenmesi karar alma hızını yükseltiyor.

>>Hızlı Uygulamak: Aldığınız kararları uygulamak için geç kalırsanız rakipleriniz sizden önce davranabilir. Ancak hızdan kasıt acelecilik değil. Hızlanırken fizibilite ve durum analizleri hesaba katılmalı. 

>>Ürün Geliştirmede Hız Kazanmak: Sayısı artan tüketici segmentleri ve hedef kitlelerin talep ettiği mal ve hizmetleri geliştirmede diğerlerinden hızlı davranarak rakipler karşısında önemli bir rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Teknolojden yararlanarak hem üretim hızını artırıp hem de maliyetleri düşürebilirsiniz.

>>Pazara İlk Girmeyi Hedeflemek: Geliştirilen yeni ürünlerin pazara en önce ve en hızlı bir şekilde sunulması için, lansman, tanıtım ve reklam çalışmalarının da genelde yükselen hıza ayak uydurması gerekir.

>>Teslimat ve Lojistikte Hızlı Olmak: Düşünce, yaratıcılık, karar alma ve üretim aşamalarındaki hızın sonuç vermesi için ürünün nihai tüketiciye rakiplerden önce teslim edilmesini sağlayacak bir sistemin kurulması zorunlu.
 
>>Değişimde Esneklik-Hıza Önem Vermek: Pazarın değişen ihtiyaçlarıyla tüketicilerin zevk ve tercihlerindeki değişikliklere herkesten önce tepki verecek esnek bir yapı oluşturun. Hızınızı sürekli bir ilerleme ivmesine dönüştürün.

Kaynak: Referans Gazetesi/Faruk Türkoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir