Finans, Muhasebe, Vergi...
Yönetim ve Organizasyon

İş Analizi ve Önemi

Günümüzde kurumlar değişken iş dünyasında, içinde bulundukları pazarda yeni potansiyeller oluşturmaya, aynı alanda çalışan diğer firmalarla rekabet etmeye, maliyetleri azaltmaya, farklı işlere ait ilişkileri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bunun sonucu olarak gelmiş olduğumuz seviye; veri toplama, saklama ve işleme süreçlerini belirgin bir biçimde etkilemiştir. Veriler giderek artmakta, kurumlar büyük hacimlere ulaşan bu verilleri kendilleri ve kurumsal hedefleriniz için faydalı bilgiye dönüştüren OLAP teknolojilerine gereksinim duymaktadır.

Hedeflerinize ulaşırken operasyonlarınıza da en etkin şekilde yönetebilmeniz için bazı basit sorulara cevap bulmak analiz sistemlerinin olmadığı ortamlarda saatlerinizi hatta günlerinizi alır. Karlılığı en yüksek ürün hangisi?, Hangi müşteri segmenti bana en yüksek karı getiriyor? Hangi bölge pazarına yoğunlaşmalıyız? Geçmiş yıllara ait verilere dayanarak ilerisi için ürün ve fiyat stratejimiz ne olmalı? şeklindeki sorular ile yöneticiler sık sık karşılaşır.

Yöneticiler sürekli olarak değişen pazar ortamlarında oluşan veriyi hızlı ve etkin analizler yapabilmek için bünyesinde çok boyutlu raporları barındıran ve farklı verilerin birbiriyle ilişkilerini çıkarımlara olanak veren karar destek sistemlerine yani veri ambarı çözümlerine ihtiyaç duymaktadır.

Kaynak: www.microsoft.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir