Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Hisse senetlerinde stopaj uygulaması

Hisse senedindeki yüzde 10'luk stopajı yerli yatırımcı için de sıfırlayan düzenlemeye ilişkin uygulama esasları belirlendi.

Maliye Bakanlığının konuya ilişkin Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, stopaj oranı tam mükellef gerçek kişi ve kurumlar tarafından, menkul kıymetler yatırım ortaklıkları hisse senetleri hariç olmak üzere, hisse senetlerine ilişkin olarak elde edilen kazançlar için yüzde 0 (sıfır), bu kişi ve kurumlar tarafından elde edilen diğer kazançlar için de yüzde 10 olarak uygulanacak.


TEVKİFAT UYGULAMASI

Tam mükellef gerçek kişi ve kurumlar tarafından elde edilen gelirlerden hisse senetlerine ilişkin olanlar için uygulanacak tevkifat oranı ile ihtiyari beyanname ile beyan edilecek hisse senedi alım-satım kazançları için uygulanacak vergi oranı, 14 Kasım 2008 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yüzde 0 (sıfır) olacak.
Menkul kıymetler yatırım ortaklıkları hisse senetlerinden elde edilen kazançlar kapsam dışı bırakılarak, bu kıymetlerden doğan kazançlar için eskiden olduğu gibi yüzde 10'luk tevkifat oranı uygulanacak.

Dolayısıyla, 14 Kasım 2008 tarihinden itibaren hisse senetlerinden elde edilen gelirlere yüzde 0, menkul kıymetler yatırım ortaklıkları hisse senetlerinden elde edilen gelirlere uygulanacak tevkifat oranı da yüzde 10 olacak.

Söz konusu uygulama için yapılması gereken diğer işlemler de tebliğde yer aldı. Tebliğ, yarın yürürlüğe girecek.

Kaynak: Hurriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir