Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Google’a Karşı İttifak

Yahoo! ve eBay, özellikle internette reklam konusunda, dünyanın bir numaralı arama motoru Google'ın egemenliğine karşı koyabilmek için güçlerini birleştirme kararı aldılar.


Yahoo! ve eBay şirketleri, yaptıkları açıklamada, ABD'de online reklam, internette satışların elektronik ödemesi ve bazı diğer alanlarda stratejik işbirliği yapmaya karar verdiklerini bildirdiler.

İki Amerikan şirketinin ortak açıklamasında, önümüzdeki aylarda deneme aşamasının ardından, işbirliği çerçevesindeki tüm girişimlerin 2007'de karara bağlanacağı belirtildi.

Söz konusu şirketlerin stratejik işbirliği, özellikle bundan en karlı çıkan taraf olarak görülen eBay'in Amerikan borsasında işlem gören hisselerinde önemli artış sağladı.

DELL-GOOGLE İŞBİRLİĞİ

Bilgisayar sektöründe bir başka işbirliği haberi de Amerikan bilgisayar firması Dell ile Google'dan geldi.

Dell şirketi, tüm dünyada seri olarak ürettiği PC'lere bundan böyle Google yazılımını koyacağını ve internetin bir numaralı arama motoruna otomatik giriş sağlayacağını bildirdi.

Bu işbirliğinde işletim sisteminin değiştirilmesinin söz konusu olmadığını ve her zamanki gibi Microsoft'un Windows işletim sisteminin kullanılacağını belirten Dell, Google yazılımını bilgisayarlara otomatik olarak yerleştirerek, kullanıcılara ilk andan itibaren Microsoft'un MSN arama motoru yerine Google'a otomatik girişi önerdiklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir