Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Google Dizüstü Bilgisayar

Google’ın yeni işletim sistemini ve kendi markasını taşıyan bir dizüstü bilgisayarla piyasaya çıkaracağı söyleniyor.

Google’ın 2 yıldır üzerinde çalıştığı Chrome işletim sistemi, bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülecek. Google bu lansmanı büyük ihtimalle önce kendi markasını taşıyan bir laptopla yapacak.

Haberde ‘Google PC’nin donanımının Tayvanlı bilgisayar ve donanım üreticisi Inventec tarafından yapılacağı, içindeki tüm temel yazılımların da Google tarafından yükleneceği belirtiliyor. Hafif ve küçük ekranlı olması beklenen dizüstü bilgisayarda enerji tasarruflu ARM işlemci kullanılacağı da diğer bilinenler arasında.

Google PC ile piyasaya çıkacak Chrome işletim sistemi, daha sonra HP ve Acer modelleriyle kullanıcıya sunulacak.

Akıllı telefon işletim sistemi pazarında Android ile kaptığı payı kendi markası olan Nexus One akıllı telefon ile artırmayı deneyen Google, bir süre sonra projeyi ‘başarısızlıkla sonuçlanan bir deney’ olarak nitelendirip durdurmuştu.

Ancak laptop ve masaüstü bilgisayarlardaki internet deneyiminde oldukça üstün konumda bulunan firmanın orta fiyat kategorisindeki bir dizüstü markasıyla, lider olmasa da, önemli başarı elde etmesi mümkün görünüyor.

Firma, tablet bilgisayar piyasasına da Android işletim sistemiyle giriş yapmış bulunuyor ve, yine dedikodulara göre, kendi markasını taşıyan bir tablet PC modelinin hazırlıklarını sürdürüyor.

 

Ve sonunda Chrome OS geliyor!

Hakkında çok fazla konuşulan Chrome OS işletim sistemi sonunda geliyor. Bu işletim sistemini ilk olarak bu ay içerisinde piyasaya sürülecek özel bir “smartbook” üzerinde göreceğiz. Inventec tarafından üretilecek olan cihaza Smartbook denmesinin nedeni, bir netbook’tan daha küçük ancak bir akıllı telefondan daha büyük olacak olması. Digitimes’ın haberine göre cihazda ARM işlemci kullanılacak.

Invatec’in Smartbook’u ilk aşamada 60.000 ila 70.000 adet üretilecek. Söylenenlere göre cihaz sadece Google’ın kendi web sitesinden satılacak. Hatırlanacağı gibi Google, ilk cep telefonu denemesi Nexus One için de aynı yolu izlemişti.

İki büyük PC devi, Acer ve HP ise, Chrome OS’lu yeni cihazlarını Aralık ayında piyasaya sürecek. İki dev de, piyasaya sürecekleri ilk cihazlarla Chrome OS’un göreceği ilgiyi test etmek istiyor. Diğer bir PC devi ASUS ise Chrome OS’la ilgileniyor olsa da, ilk cihazını geliştirmek için biraz da beklemekten yana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir