Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Gima’da Müşteri Memnuniyeti

Gima kredi kartı bilgilerinin kopyalanması olayıyla çalkalandı.  CRM (Customer Relationship Management-Müşteri İlişkileri Yönetimi) kapsamında müşterilerin memnuniyetini amaçlayan sisteme ulaşan hackerlar, müşterileri mağdur etti. Gima bu durum karşısında bir çok önlem aldı.

 

Gima'nın duruma müdehelesi zaman kaybetmeden başladı. Kullanılan yazılım değiştirildi. Bankalar ise kullanıldığını düşündükleri banka kartlarını hemen iptal ettiler ve yeni kartları sahiplerine yollamaya başladılar.

Bu markette kullanılarak kopyalandığından şüphelenilen kartları iptal eden bankalar, müşterilerine yeni kart gördermeye başladı. Bankalar, kredi kartıyla yapılan alışverişlerde, özellikle müşterinin alışkanlıkları dışında ya da yakın saatlerde farklı şehirlerde yapılan alışveriş işlemleri gibi normalin dışında bulunan hareketler güvenlik sistemi tarafından hemen fark ediyor. Genellikle de müşteri cep telefonundan kısa mesaj ile bilgilendirilerek, uyarılıyor. Yapılan alışverişte bir sahtekarlık söz konusu ise o işlem iptal ediliyor. Kopyalandığı farkedilirse o kart işleme kapatılıyor. Böylece korsanların kopyaladıkları kartı, kullanmalarının önüne geçiliyor.

Müşterisinin sahtecilik olayının sonuçlarına katlanmak zorunda kalmayacağını taahhüt ettiğini duyuran Gima'nın borsaya yaptığı açıklama ise şöyle:

  ''Gima yönetimi, Gima mağazalarının kredi kartı işlemleri yönetim sistemine yapılmış olduğu tahmin edilen bir korsan saldırıdan dolayı, 17 Mayıs 2006 günü sahte kredi kartı işlemleri tespit edildiğini doğrulamaktadırlar. Gima yönetimi derhal, bankalarla işbirliği içinde kredi kartı işlemleri yönetim sistemi ile ilgili bir denetim başlatmış ve korsan saldırının gerçekleştiği sistem süratle ve tamamen kullanıma kapatılmıştır.

Gima yönetimi bugün kullanılan yeni kredi kartı yönetim sisteminin tamamen güvenli olduğunu vurgulamak istemektedir. Bu çerçevede, Gima yönetimi 29 Mayıs 2006 tarihinde Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunmuş, olaydan zarar gören bankalar ilgili dosyaya müdahil olacaklarını bildirmişlerdir.

Gima yönetimi, bu sahtecilik olayının müşterilerine verebileceği muhtemel zarardan ötürü üzüntü duymaktadır ve hiçbir müşterisinin bu sahteciliğin muhtemel sonuçlarına katlanmak zorunda kalmayacağını taahhüt etmektedir.''

Tüm bu olanlar bize bir defa daha elektronik ortamda müşteri yönetiminin çok zor ve memnuniyeti sağlamanın önemli olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir