Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Gerçek Enflasyon Oranları

AKP'nin enflasyonu ile gerçek fiyat artışı arasında uçurum var

Resmi oran % 9.3 Gerçeği % 49.3

 

 

ATO, yurttaşın en çok kullandığı 100 kalem mal ve hizmetten 77'sinin fiyatında son bir yılda yüzde 261'e varan oranlarda artış olduğunu ortaya koydu.

 Ankara Ticaret Odası (ATO), en son Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 'ın "tahmini" yüzde 9.3 olarak açıkladığı yıllık enflasyon rakamına karşın, halkın en çok kullandığı 100 mal ve hizmetten 77'sinin fiyatında son bir yılda yüzde 261'e varan oranlarda artış yaşandığını açıkladı.

ATO'dan yapılan araştırmaya göre, resmi enflasyon verileri ile piyasadaki gerçek enflasyon arasında "uçurum" bulunuyor. Araştırmaya göre çoğunluğunu gıda maddelerinin oluşturduğu 100 mal ve hizmetten 77'sinin fiyatları bir yılda yüzde 11 ila yüzde 261 oranında arttı.

Dar gelirli yurttaşın bütçesini en çok gıda maddelerine gelen zamlar sarstı. Fiyatı en çok artan yüzde 261 ile kırmızı mercimek olurken, kerevize yüzde 257, can eriğine yüzde 250, limona yüzde 180 zam geldi. Ayçiçeği yağının fiyatı bir yılda yüzde 130, mısırözü yağının ise yüzde 120 arttı. Yazın tüketimi artan domates de bir yılda yüzde 115 zamlandı.

Bilgisayar ekipmanlarına yüzde 100, tarımsal girdiler içinde en önemli kalemlerden biri olan gübreye (amonyum nitrat) yüzde 76, mazota yüzde 30, elektriğe yüzde 27, LPG'ye yüzde 25, kömüre yüzde 18, suya yüzde 12, resmi harçlara yüzde 11 zam geldi.

İlaç fiyatları da bir yılda yüzde 80 artış gösterdi. Hastane yatak ücreti yüzde 70 artış gösterdi.

ATO Başkanı Sinan Aygün, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın enflasyonda bu yıl sonu için yaptığı yüzde 9.3'lük tahminin "sokağın gerçeklerini yansıtmadığını" belirterek, "Diyelim ki yüzde 9.3, o zaman bu rakamın çalışanların maaşlarına yansıması, emekli maaşına, asgari ücrete, devlet memuruna yansıtılması lazım" dedi. Aygün, "TÜİK'in enflasyon sepetinde, hacca gidiş ücreti, araba kiralama ücreti, yurtiçi turlar, epilasyon aleti Türkiye'de kaç kişi araba kiralıyor, kaç kişi epilasyon aleti alıyor? Televizyonun fiyatının yüzde 10 ucuzlamasından bize ne? Her gün televizyon mu alıyoruz?" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir