Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi Mevzuat

Gelir, Kurumlar Vergisi ve Ar-Ge Kanunları arasındaki uygulama farklılıkları

Gelir, Kurumlar Vergisi ve Ar-Ge Kanunları arasındaki uygulama farklılıkları ortadan kaldırılabilecek mi?

6728 Sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Yapılan Düzenlemeler (Kanun 09.08.2016 tarihli ve 29796 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.) Kurumlar Vergisi Kanunu’ndaki Ar-Ge indirimi düzenlemesi yürürlükten kaldırılarak söz konusu düzenleme 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a eklenmiştir.

Kanun’un 58/a maddesi düzenlemesi ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun “Diğer İndirimler” başlıklı 10. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan Ar-Ge indirimi düzenlemesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaldırılan düzenlemenin yerine, Kanun’un 60. Maddesi ile 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’un 3. Maddesinden sonra gelmek üzere “Diğer teşvik unsurları” başlıklı 3/A maddesi eklenmiştir.

Bu yapılan güncellemeler ile Gelir, Kurumlar Vergisi ve Ar-Ge Kanunları arasındaki uygulama farklılıkları ortadan kaldırılabilmesi amaçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir