Finans, Muhasebe, Vergi...
Vergi Mevzuat

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Yenilikler

Gelir İdaresi Başkanlığı "Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi (1189) ile kullanıcılara otomatik bildirimlerin iletilmesi ve kullanıcıların sorgulama yaparak cevap alması şeklinde sunulan hizmetleri sunacak.

-Bilgi teknolojileri kullanılarak 3’üncü taraf bilgileri vasıtasıyla mükellef beyanları üzerinde risk analizi projeleri üretilerek, veri eşleştirmesi metoduyla beyan bilgileri riskli olan mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlayacak denetim çalışmalarının yanı sıra merkez takipli vergi incelemelerine devam edilecek.

-Mükellef Karnesi Projesinin kapsamı genişletilecek. Halen uygulanmaya başlanan bilgisayar programı ile aylık dönemler bazında faal mükelleflerin sahte belge düzenleme ve vergiye karşı uyumsuzluk konularında taşıdıkları riskleri ortaya koyan ve yüksek riskli mükellefleri tespit eden projede, analize tabi tutulan mükellef sayısı artacak. Bu şekilde proje, kayıt dışı ekonomi ile mücadele projesine de dönüşecek.

-KDV iadeleriyle ilgili makro analiz çalışmaları yapılarak, sektörel ve konjonktürel olarak iade taleplerinin seyri izlenecek. Önemli sayılabilecek artış ve azalışlar mercek altına alınacak. Geçmiş dönemlere ait olup, gerçekleştirilmiş olan KDV iadelerine ilişkin olarak yapılan taramalar da sıklaştırılarak, aylık takip projelerinin sayısı artacak.

KDV iadelerine ilişkin halen kağıt ortamında verilen bazı evrakların elektronik ortamda alınıp, otomatik kontrol edilmesine ilişkin teknik ve hukuki alt yapı oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir