Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Geleneklerine bağlı ve yenilikçi tasarımlar aranıyor

Markasızlığı bir hayat tarzı haline getiren Japon mağaza zinciri Muji 2006 yılında başlattığı tasarım yarışması geleneğini bu yıl da devam ettiriyor. Muji tasarım yarışmasına 1-31 Temmuz 2008 tarihleri arasında başvurulabiliyor. Yarışmaya bu yıl Türk tasarımcıların da katılması bekleniyor. 

Temel anlayışını, işleve katkısı olmayan tüm öğelerin titizlikle elenmesi sonucu elde edilen yalınlık üzerine kuran Muji’nin tasarım yarışmasının bu yılki teması “Muji Buluşu” (Found Muji). Japonya’da 28 yıl önce kurulan Muji’nin yaklaşımı günlük yaşam üzerine gözlem ve düşünme üzerine kurulu. Muji tasarımcıları da bu doğrultuda, dünyadan bir görüş alarak ataların bilgeliklerinden öğrenme, uzun süre kullanılan bir şeyin yararlarını keşfetme ve bu fikirleri günümüz yaşam tarzına göre uyarlama üzerine odaklanıyor. Muji’nin bu yılki yarışmasında da Muji’nin bu felsefesinden yola çıkarak “Yaşanan yer, kültür, gelenekler açısından ve aynı zamanda bağlı olunan köklerine de saygı göstererek Muji yaklaşımı ile neler yaratılabilir?” sorusuna cevap aranıyor.

Çalışan ya da üniversite öğrencisi tüm tasarımcılara açık yarışmada; geçmişte dünyanın belirli bir bölgesinde bulunup günümüze kadar kullanılmaya devam eden bir ürünün, bulunduğu dönemin yaşam biçimi, kültürü ve gelenekleri göz önünde tutularak Muji bakış açısıyla yeniden yorumlanması bekleniyor. Katılımın herhangi bir tarz ile sınırlandırılmadığı yarışmaya, Muji’nin ürün yelpazesinde olduğu gibi mobilyadan kırtasiyeye, mutfak ürünlerinden bakım ürünlerine kadar her tür ürün tasarımı sunulabiliyor. Aralarında Jasper Morrison, Takashi Sugimoto, Kazuko Koike, Kenya Hara gibi farklı disiplinlerden uluslararası tasarımcıların bulunduğu jürinin seçeceği birinci 20 bin Amerikan Doları, ikinci 10 bin Amerikan Doları, üçüncülüğe hak kazanacak 6 tasarımcı ise  ikişer bin Amerikan Doları ödül alacak. Yarışmayla ilgili detaylı bilgilere ve katılım şartlarına www.muji.com adresinden  ulaşılabiliyor. Yarışmanın ilki 2006 yılında 52 ülkeden 4,758 tasarımcının katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Muji mağazalarında gün doğumundan gün batımına kadar ihtiyaç duyulabilecek, yenilikçi ve sade tasarımlı 7.000 çeşitten fazla ürün bulunuyor. Günümüz yaşamını yalın,  fonksiyonel, yenilikçi, pratik tasarımlı ve doğa dostu ürünleriyle kolaylaştıran Muji’nin tüm dünyada fanatikleri bulunuyor. Beş kıtada 300’ü aşkın mağazası bulunan Japon mağaza zincirinin son halkası bu yıl New York, Berlin’den sonra Eylül ayında İstanbul’da açılıyor.

Bilgi için: www.muji.com

Kaynak: BTnet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir