Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

G20 Zirvesi Sonuçları

G20 zirvesinde elde edilen sonuçlar önceki uzlaşmalardan çok da ileriye götürecek bir yol çizemedi.

Kur tartışmaları şimdilik yatıştırılacak ve  sonuçları 2011’de ele alınacak.

Çin’in misafirliğinde dünyanın en büyük 20 ekonomisinin lideri (G20), iki günlük zirve sonunda kur ve küresel ticaretteki dengesizliklerle ilgili farklı yaklaşımların, gelecek yıl içinde çözülmesi konusunda anlaştı. Fakat liderler, kurlara dair somut adımlar atamadı.

Zirvenin sonuç bildirgesine göre G20 ülkeleri, ekonomik dengesizliklerin ölçülmesi için “gösterge esaslar” çizecekler ancak, kurlarla ilgili gergin tartışmalar nedeniyle bir anlamda mola alarak ayrıntıların tamamlanmasını 2011’e bırakacaklar. Sonuç bildirgesinde, “Bir dizi göstergenin yan yana gelmesiyle oluşturulacak bu değerlerin, önleyici ve düzeltici adımlar atılmasını gerektiren büyük dengesizlikleri zamanında tespit etmeye yarayacak bir mekanizma işlevini görecek” denildi.

Liderler bu gösterge değerlerin, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da katkılarıyla 2011 yılı içinde değerlendirilmesi kararını aldı. Seul’deki hiçbir yetkili, gösterge değerlerin, aralarında uzlaştırılamaz farklılıklar bulunan ülkelerin ortak hareket etmesine ne şekilde katkı sunacağını açıklayamadı.

Kurların piyasa koşulları tarafından belirlenmesi esasına uyulması ve rekabetçi nitelikteki devalüasyonlardan kaçınılması gerekiği belirtildi.

G20 ülkeleri gerek kendi, gerekse küresel büyüme için gerçekçi olmayan bir iyimserlik içinde bulunuyorlar. Bu finansal krizin tepe noktasında görülen işbirliğine benzer bir işbirliğinin bugün yapılmasını engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir