Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Ford Türkiye’de Mutlu

 Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu söyledi. Koç Ailesi ile 1928 yılına kadar uzanan bir ilişkileri olduğunu hatırlatan Ford, "Türkiye bizim için harika bir ülke. Ülkenin konumu ihracat için iyi bir noktada, Koç Ailesi’nden daha iyi bir ortak bulamazdık" dedi.

 

FORD Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu söyledi. Koç ailesi ile 1928 yılına kadar uzanan bir ilişkileri olduğunu hatırlatan Ford, "Koç ailesinden daha iyi bir ortak bulamazdık" dedi. NTV’de yayınlanan Dünyayı Yönetenler programında İpek Cem’in sorularını yanıtlayan Ford Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, şirket olarak memnun oldukları tesislerin başında Türkiye’deki tesislerinin geldiğini söyledi. Türkiye’nin kendileri için harika bir ülke olduğunu söyleyen Bill Ford, "Kocaeli tesisimiz, kendi alanında dünyanın en iyilerinden biri ve ülkede inanılmaz bir iş gücü var. 1998’den bu yana Türkiye’ye 1.6 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. 2006’da da açıkladığımız gibi ülkede önemli bir genişleme kaydettik" dedi.

İHRACAT İÇİN ÇOK İYİ: Bill Ford, "Türkiye, bizim için harika bir ülke. Ülkenin konumu, ihracat için çok iyi bir noktada. Ülkenin iç pazarında da çok güçlü bir durumdayız, Türkiye harika bir yer" diye konuştu. Vehbi Koç’la Ford ailesi arasındaki ilişkinin 1928’de başladığını da hatırlatan Bill Ford, Türkiye’deki yatırımlarını arttırmayı düşündüklerini ifada etti. Ford, "Çünkü Türkiye’deki geçmişimiz iki açıdan çok önemli. Bunlardan biri, işlerdeki ortaklığımız ve diğeri de Koç ailesiyle olan özel aile geçmişimizdir" dedi. Ford Yönetim Kurulu Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Koç ailesi ile Ford ailesi arasında 1928’e kadar uzanan bir ilişki var. Koç şirketinde, ailenin yetişmekte olan yeni bir kuşağı var. Mustafa Koç benden birkaç yaş küçük ve Ali Koç ise Mustafa’dan birkaç yaş daha küçük. Bu yüzden kendilerini hem meslektaşlarım hem de arkadaşlarım olarak görüyorum. Aramızda çok güçlü bir ilişki var. Koç Ailesinden daha iyi bir ortak bulamazdık." Rahmi Koç’un da Ford Motor Company açısından yerinin çok değerli olduğunu kaydeden Bill Ford, Koç ailesiyle iş alanındaki ilişkilerinin de kişisel ilişkilerinin de çok güçlü olduğunu söyledi.

SAĞLIK MASRAFI: Amerika’da artan maliyetlere de dikkat çeken Ford, ABD’de, dünyanın geri kalanından çok daha farklı bir sistem olduğunu, Bu yüzden de Birleşik Devletler’de başka ülkelerde olduğundan çok farklı bir maliyet yapıları bulunduğunu söyledi. Ford, örneğin otomobil başına düşen sağlık sistemi maliyetinin, yine otomobil başına düşen çelik masrafından daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Ford, Land Rover ve Jaguar’ı satıp zararını hafifletecek

AMERİKAN otomotiv devi Ford, 2006 yılında 12.6 milyar dolarlık kaybını bünyesindeki lüks İngiliz markaları satarak azaltmaya çalışıyor. Mart ayında Aston Martin’i 924 milyon dolara İngiliz yatırım grubuna satan Ford, şimdi de Jaguar ve Land Rover’ı satmayı planlıyor. Ford Motors sözcüsü John Gardiner, şu anda İngiliz Jaguar ve Land Rover markaları için satışın da olduğu tüm opsiyonları değerlendirdiklerini belirterek, "Bu konuda finans danışmanlarımızla Jaguar ve Land Rover markalarına en iyi geleceği hazırlamak için çalışıyoruz" dedi. Gardiner, Ford’a bağlı İsveçli Volvo’nun BMW’ye satışıyla ilgili olarak ise herhangi bir görüşmenin olmadığını söyledi. Analistler Jaguar ve Land Rover’un 6 milyar Euro’ya satılabileceğini belirtirken, Cerberus, Blackstone ve Cinven isimli yatırımcı şirketlerin iki lüks markayla ilgilendiği kaydediliyor. Diğer taraftan İtalyan Fiat’ın da Jaguar ve Land Rover markalarını almak istediği, bu sayede son dönemde yakaladığı çıkışı devam ettiirmek istediği kaydediliyor. Ford, Jaguar’ı 1989 yılında yaklaşık üç milyar dolara satın almıştı. Amacı, Avrupa’daki lüks otomobil sektöründe yer edinmekti. Aynı şekilde bundan 2000 yılında da Land Rover’ı benzeri bir meblağ ödeyerek satın aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir