Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Ford Otosan ABD yolcusu

 Ford Otosan, Kocaeli fabrikasında üretilen Transit Connect'i Ford'un anavatanı olan ABD'ye ihraç etmeye hazırlanıyor 

Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt , Kocaeli fabrikasında üretilen Transit Connect araçları gelecek yıldan itibaren ABD'ye ihraç edeceklerini belirterek fabrikanın kapasitesini bu yıl 320 bine çıkaracaklarını bildirdi.

Ford Otosan'ın ABD'ye yapacağı ihracata ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Flewitt, Ford'un anavatanı olan ABD'ye ilk kez Türkiye'den otomobil ihraç edileceğini vurguladı.

Flewitt, söz konusu ihracat için Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikasının kapasitesinde 20 bin adetlik artış sağlanacağını, İnönü fabrikasındaki üretim potansiyelinin de artırılacağını ifade etti.

ABD'deki olası talebe karşı Avrupa'da da Ford'a ait fabrikalardan birinde Transit Connect üretimi gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Flewitt, bu konudaki çalışmaların Ford Otasan ile birlikte yürütüldüğünü kaydetti.

Flewitt, ABD'de ticari araç pazarında Ford'un, yüzde 40'lık pazar payı ile ilk sırada yer aldığını, Transit Connect'in de bu pazarda küçük şirketler için çok cazip olacağını söyledi.

Transit Connect'in tasarımına, Ford'un ABD'deki merkezinde başlandığını ve öncelikle Avrupa pazarları için geliştirildiğini aktaran Flewitt, Transit Connect'in, Türkiye ve Avrupa pazarlarından farklı olan ABD pazarı dinamikleri doğrultusunda Ford Otosan tarafından yeniden geliştirileceğini, bu pazara sunulacak aracın en önemli farklılığının ise 2.0 litre benzinli motor ve otomatik şanzıman olacağını kaydetti.

 

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir