Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Fintur Holdin Özbekistan’da Gsm Yatırımı Peşinde

TeliaSonera ve Turkcell'in Avrasya'daki operasyonlarını yöneten ortak iştiraki Fintur Holdingin, önümüzdeki yıllar içinde Özbekistan'daki GSM sektörüne yaklaşık 160 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediği belirtildi. 

Fintur Holding tarafından yüzde 99.97 hissesi satın alınan Özbekistan'ın üçüncü büyük mobil operatörü Coscom'un Genel Müdürü Bora Baysal, düzenlediği basın toplantısında, Fintur Holding'in Coscom şirketinin hisselerini satın almasının, TeliaSonera'nın Avrasya bölgesinde lider GSM operatörlüğünü hedeflediğinin bir göstergesi olduğunu ifade ederek, bunun, şirketin bölgedeki varlığını güçlendireceğini ve genişleteceğini kaydetti.

Baysal, Fintur'un ülkedeki GSM sektörünün geliştirilmesine önümüzdeki yıllar içinde 160 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediğini kaydederek, bu yatırımın kısa vadeli yatırımlar olduğunu, gelecek mali yıldan itibaren ise daha büyük atılımlar yapacaklarını belirtti.

Eylül ayı sonuna kadar ülkedeki GSM sektörünün geliştirilmesine yönelik açtıkları ihaleyi sonuçlandıracaklarını ve GSM sektörünü geliştirmeye yönelik planın detaylarını belirleyeceklerini ifade eden Bora Baysal, bu çerçevede gelecek yıl itibarıyla GPRS sisteminin faaliyete geçeceğini kaydetti.

Baysal, Özbekistan'daki cep telefonu sektörünün yüzde 15-16'sının Coscom'un elinde bulunduğunu ifade ederek, bu rakamın yıl sonuna kadar yüzde 20'ye, 2008 yılı sonuna kadar da yüzde 35-40'a ulaşmasını amaçladıklarını ifade etti.

Basın toplantısında konuşan TeliaSonera ve Fintur Holding şirketi yetkilisi Selim Oktar da, şirketlerinin faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki cep telefonu piyasasında, hiçbir zaman üçüncü sırayla yetinmediklerini ifade ederek, amaçlarının birinci veya ikinci sıralar olduğunu kaydetti.

1996 yılından bu yana ülkede faaliyette olan Özbek-Amerikan Coscom cep telefonu operatörünün yüzde 99.97 hissesini, geçtiğimiz Temmuz ayında TeliaSonera ve Turkcell'in Avrasya'daki operasyonlarını yöneten ortak iştiraki Fintur Holding satın almıştı.

5 cep telefonu şirketinin faaliyette olduğu Özbekistan'da 4.27 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunuyor. Cep telefonu abonelerinin yüzde 52'si RusMTC şirketine, yüzde 32'si Rus Vimpelcom şirketine, yüzde 15'i ise Coscom şirketine, kalan kısmı ise Perfectum Mobile ve Özbek Telekom şirketlerine ait bulunuyor. 

Dunya Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir