Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Faizler düşer, bankalar büyür

'Dünyada sermaye yapısı en güçlü bankalardanız' diyen Kurtul'dan 2008 sektör görünümü:

Küresel ekonomide son dönemde yaşanan bankacılık krizinin, sağlam bilançoların önemini arttırdığına dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul , "Akbank yüzde 19'luk sermaye yeterlilik oranı ile sadece Türkiye'de değil, dünyadaki en güçlü bankalardan biri. Bizim toplam varlıklarımız, özkaynaklarımızın 7 katı. Yüksek riskli konut kredileri nedeniyle zarar eden Goldman Sach, Merrill Lynch gibi yatırım bankalarında ise bu oran 30 misli. Yani borçluluk oranları çok yüksek" diye konuştu.

Akbank Kurumsal Bankacılık ve Ak Yatırım'ın yeni dönem stratejilerinin aktarıldığı toplantıda konuşan Kurtul, son günlerde kurda yaşanan düzeltmenin ihracatın desteklenmesi açısından olumlu katkı yapacağını ifade ederek "Kur ve faizdeki dalgalanma normal boyutlarda. Bu hareketin yüzde 60-70'i yurtdışı kaynaklı diyebiliriz'' dedi.

AKP hakkındaki kapatma davasının ekonomiye etkilerine yönelik bir soru üzerine de Kurtul, "Ekonomik istikrarın sağlanması için reformların devam etmesi son derece önemli. Çünkü bugüne kadar yapılan reformlara rağmen yine de kırılgan sayılabilecek noktalar var. Bunlardan biri iç borcun milli hasılaya oranının hâlâ yüksek olması, ikincisi cari açık, reel faizlerin yüksek olması da önemli bir unsur'' dedi.

2008'de faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesini beklediklerini anlatan Kurtul, "Kurumsal bankacılık alanında hiç problemli kredimiz yok. Hedefimiz her sektörde, her üründe yüzde 20 pazar payına ulaşmak. Bu yıl için de kredilerde sektör ortalaması olan yüzde 20'nin 5 puan üstünde yüzde 25 civarında bir büyüme oranı hedefliyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir