Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Eximbank ve Citibank’tan ihracatçıya kredi desteği

Türk Eximbank ile Citibank arasında ihracat alacaklarının finansmanına yönelik bir işbirliği anlaşması imzalandı. Söz konusu işbirliğine ilişkin anlaşma, Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu ve Citibank Yönetim kurulu Başkanı Steve Bideshi'nin ev sahipliğinde dün gerçekleştirilen bir törenle imzalandı. Bu kapsamda Citibank, Türk Eximbank tarafından kredi sigortası ile teminat altına alınan ihracata finansman sağlayacak. Bu ürün için 50 milyon dolar kaynak tahsis eden Citibank, sadece sigorta kapsamındaki ihracat portföylerine değil alıcı ya da sevkiyat bazında kısmi finansman da sağlayacak. İşbirliği kapsamında, herhangi bir tahsilat güvencesi sağlamayan "açık hesap" satışlar da dahil olmak üzere, her türlü ödeme şekli ile yapılan ihracat finanse edilecek. 

 

    İmza töreninde bir açıklama yapan Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, dünya ticaretinde rekabetin, her geçen gün zorlaştığına işaret ederek, "Bu durum, özellikle tüketim malları ticaretinde daha uzun vadelerle satış yapabilen ihracatçılara rekabet üstünlüğü sağlarken, ihracatın tahsilat risklerini artırmaktadır. Yükselen risklerle birlikte, daha uzun vadelere yayılan ihracatın yeni metodlarla finasmanı ihtiyacı ortaya çıkmakta, bu doğrultuda, tüm dünyada kredi sigortasına olan talep giderek artmaktadır" dedi.
     
    Citibank hedef büyüttü

    Kılıçoğlu, ihracat destek kurumlarının çağdaş misyonuna uygun orta ve uzun vadeli proje finansmanı programları ile ihracat kredi sigortası ve garanti faaliyetlerine 2008 yılı ve sonrası dönemde daha da ağırlık vereceklerini söyledi. Citibank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Steve Bideshi de Türkiye'nin ihracatının gerek büyük firmaların gerekse KOBİ'lerin performasına bağlı olarak artmasını beklediğini söyledi. Bideshi, "Bu büyümeye bağlı olarak, Citibank'ın halen dış ticaret işlemlerindeki yüzde 5 civarındaki pazar payını, 2011 yılı itibari ile yüzde 12 seviyesine tüm müşteri segmentlerinin ihtiyaçlarına uygun çözüm önerileri sunarak çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Kaynak: Referans 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir