Finans, Muhasebe, Vergi...
Marketing

Etkili E-Pazarlama İçin 7 Önemli Bileşen

Web üzerinden pazarlamada en önemli nokta, dönüştürmedir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin kaçını satışa veya üyeye dönüştürebiliyorsunuz? Firmalar iyi bir dönüştürme stratejisinin eksikliğini çekmekte ve başarısız olmaktadırlar. 

1-Hedef Kitle: Web üzerinden pazarlamada temel ilke ‘kim’ sorusudur. Hedef kitlenizi belirleyen unsurlar; kişilerin ihtiyaçları, istekleri, eğitim düzeyleri, hedefleri, amaçları. . vs.’dir. Web sitenizin etkili olabilmesi ve e-ticaretiniz için bu maddeler kritik önem taşımaktadır. Hedef kitleyi belirleme süreci genellikle bir eleme sürecidir.

2-Asıl (esas) Mesaj: Görmek istediğiniz hedef kitle aslında onlara ne söylemek ve hangi mesajı vermek istediğinizle doğru orantılıdır. Mesajının kolay anlaşılır ve etkin olması teklifinin değerini gösterir. Mesajınız bir misyon dokümanı olmamalıdır. Aslında asıl mesaj sizinle iş yapan insanların neden sizinle çalıştığını onların ağzından anlatandır.

Genellikle firmalar asıl mesajın nasıl olması gerektiği konusunda fikir sahibi. Ancak bunların hepsi yalnızca kendi görüşlerini içeriyor, kendi perspektiflerinden bakılan bir açıyla dile getiriliyor. Birçoğu çok fazla teknik kelime içeriyor, böyle olunca da hedef kitle tarafından tam anlaşılmıyor. Anafikir bir kez oluşturulup, geliştirildikten sonra bu form sizin web sayfanızın ve pazarlama mesajının temeli oluyor.

3-Sitenin Bünyesi (yapısı): Birçok web sitesi küçük bir on-line broşüründen çok farklı değil. Ziyaretçiler her zaman o ile bu arasında seçim yapmakta, onu okumak veya şunu okumamak konusunda özgür davranmaktadır. Sonuçta ziyaretçi bu süreçte hiçbir duygusal bağlılık yaşamamakta ve geri butonunu her zaman çekici bulmaktadır.

Diğer taraftan web sitesi az-çok bir satış sunumu. Mesajı hazırlayan kişi emin olmalı ki mesaj doğru sıralamada karşı tarafa ulaşmış, herşey bir sırayı takip etmeli ve ziyaretçi sunum sonrası bir sonraki adıma kafasında soru işareti olmadan geçmeli.

4-Harekete/Faaliyete Çağrı: Site ziyaretçisini bir sonraki adıma geçmeye davet etmeli. Ziyaretçi bir sonraki adıma, ‘Bizimle temas kurun’, ‘E-posta listemize katılın', ‘Hemen kaydolun' gibi seçeneklerle yönlendirilir. Ziyaretçilerin çoğu böyle yönlendirmelerden memnun olmaktadırlar. Bu arada bu tür pazarlamada ‘Bizi ara' veya ‘E-posta gönder' şeklinde seçenekler çok az cevap alır.

5-Potansiyel Müşteri: Ziyaretçilerden kontak bilgilerini alabilme veya kaliteli bilgiler alabilmek bugünün teknolojisi ile çok kolay. Firmaların çoğu otomatik olarak cevapları hazırlamış oluyor. Böylece zamandan büyük ölçüde tasarruf ederler ve satış elemanları yalnızca en iyilere zaman harcar.

6-Grafik Dizayn ile Destekleme: Birçok şirket bütçelerinin yüzde 90’ını grafik dizayna, kalan yüzde 10’unuda diğer giderlere ayırıyor. Grafik dizaynı 2 amaca hizmet eder:

Güveni sağlamak ve yerleştirmek
Ziyaretçileri sayfanızı okumaları için cezbetmek.

Efektif kullanılan bir grafik dizayn ve büyük görünüm sayesinde ziyaretçilerin güveni sağlanır, göze çarpmayan bir grafik dizayn; şirketinizin olduğundan ufak ve önemsiz görünmesine neden olur. Ziyaretçilerin güvenini bir kere sağlamanız onların giderek sitenizde daha fazla zaman harcamasında da etkendir.

Bugüne kadar olan kendi deneyimlerimize göre, tüketici ihtiyacı olmadığı bir şeyi o anda sadece dış görünüşü için satın alır. Yani iyi bir dizayn ziyaretçiyi her zaman meraklandırır ve o ürünü anlamamsı için daha fazla zaman harcamasında önemli rol oynar. Bu sebeple etkili bir grafik dizayn; iyi ve kolay anlaşılır web-pazarlama stratejisini destekler.

7-Site Promosyonu: Sitenizde tüm işler rayına oturduğunda aşağıdaki listede bulunan stratejileri uygulayarak site trafiğinizi artırabilirsiniz.

E-posta ile pazarlama
Tıklamaya bağlı reklam
E-bülten sponsorluğu
E-Bülten Yayınlama

Tüm bu stratejilerin maliyeti oldukça düşüktür. Ziyaretçilerin bunları en etkili şekilde kullanılabilmesi için yalnızca ‘bir tıklama uzağına’ koymalısınız.

Kaynak:www.hedefposta.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir