Finans, Muhasebe, Vergi...
Ekonomi ve Finans

EPDK ‘taşıt tanıma’ya uydu, akaryakıt ‘otomatik satılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yeni düzenlemesine göre tüketiciler, akaryakıtı nakit ya da kredi kartı kullanmadan, “taşıt tanıma, müşteri tanıma, akıllı kart” gibi elektronik sistemlerle alabilecek.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), akaryakıt dağıtıcıları ile tüketiciler arasında akaryakıt ticaretiyle ilgili aracılık hizmeti veren şirketlerin oluşmaya başlaması üzerine bir düzenlemeye giderek, bunların usul ve esaslarını belirledi. Yeni düzenlemeye göre tüketiciler, akaryakıtı nakit ya da kredi kartı kullanmadan, “taşıt tanıma, müşteri tanıma, akıllı kart” gibi elektronik sistemlerle alabilecek. Söz konusu hizmetin petrol piyasası mevzuatı çerçevesinde icrasının izlenmesi, yönlendirilmesi ve denetlenmesi gerektiğine karar veren Kurul, bunun için “Petrol Piyasasında Elektronik Sistemlerle Kullanıcılara Yapılacak Akaryakıt Satışları İçin Sunulacak Finansal Aracılık Hizmetlerine İlişkin Usul ve Esaslara Dair Kararı” kabul etti.

Kart veya nakit yok

Karara göre, dağıtıcı ve istasyonlu kategorili bayilik lisansı sahipleri, elektronik sistemlerle kullanıcılara yapılacak akaryakıt satışları için belirlenen yükümlülükleri yerine getiren sermaye şirketlerinden finansal aracılık hizmeti alabilecek. Böylelikle şirket ve akaryakıt tüketimi yüksek olan vatandaşlar, nakit ya da kredi kartı kullanmadan, özel bir kartla akaryakıt temin edebilecek ve yakıt tüketimlerini kolay takip edebilecek.

Kayıt altına alacak

Sistem ile piyasada sınırlı sayıda faaliyet gösteren finansal aracılık hizmeti yaygınlaşırken, akaryakıt ticaretinin muhasebeleştirmesinde kolaylık sağlanacak. Sistem, piyasanın kayıt altına alınmasına ve gelişmesine de katkıda bulunacak. Düzenlemeye göre, finansal aracılık hizmetleri sadece, elektronik sistemlerin kullanıldığı, ikmalin bayilik lisansına sahip akaryakıt istasyonlarından yapıldığı ve karayolu araçlarının enerji ihtiyacının karşılandığı akaryakıt satışları için alınabilecek. Finansal aracılık şirketi de bayi veya dağıtıcıya ödediği akaryakıt bedelini, kart sahipleri müşterilerinden kullanımları oranında tahsil edecek. Lisans sahipleri müşterilerine ikmal edilen akaryakıtın bedelini belli dönemlerce finansal aracılık şirketine topluca fatura edecek.

Özel kartı POS’tan geçirmek yeterli olacak

FİNANSAL aracılık hizmeti vermek isteyen bir şirket öncelikle bir dağıtıcı lisansı sahibiyle veya istasyonlu bayilerle üye işyeri sözleşmesi yapacak. Şirket ayrıca, araçlarının akaryakıt ihtiyacını taşıt tanıma, müşteri tanıma, akıllı kart gibi sistemleri kullanarak karşılamak isteyen kullanıcılarla hizmet sözleşmesi yapacak ve araç ya da kullanıcı adına düzenlenen kartları ve özel elektronik cihazları kullanıcılara teslim edecek. Kart hamili kullanıcı akaryakıt ihtiyacını, bu şirketin üye işyeri sözleşmesi yaptığı dağıtıcının bayilik teşkilatını oluşturan bayiler veya diğer sözleşmeli bayiler tarafından işletilen akaryakıt istasyonlarından, nakit veya kredi kartıyla herhangi bir ödeme yapmaksızın, sadece elindeki kartı özel bir pos makinesine okutmak suretiyle karşılayabilecek.

Kaynak: hürriyet gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir