Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

En Güvenilir Meslekler

Türkiye'de 15 kentte 2 bin 100 denek üzerinde yapılan bir araştırma, en çok güvenilen mesleklerin başına öğretmen, profesör, işçi, doktor savcı ve hakimlerin bulunduğunu ortaya koyarken, ordu ve cumhurbaşkanlığı gibi makamlar da en güvenilen kurumlar arasında üst sıraları paylaştı.

Araştırmaya göre, halk en az milletvekilliği, müteahhitlik, politikacılık, din adamlığı gibi mesleklere güven duyuyor.

İzmir'de bulunan Uluslararası Stratejik Araştırma Eğitim ve Danışma Merkezi Platformu (USADEM), Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Bursa, Balıkesir, Aydın, Antalya, Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Trabzon ve Kars illerindeki toplam 2 bin 100 denekle ''Kurumsal ve Mesleksel Güvenilirlik'' anketi yaptı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, deneklerden bin 900'ünün değerlendirmeye tabi tutulduğu ankette katılımcılara, içinde kurum ve kuruluşların da yer aldığı 44 meslek seçeneği sunuldu.

Çalışmaya katılanların yüzde 82.29'u öğretmenliği en güvendiği meslek olarak işaretlerken, bunu yüzde 79.84 ile profesörlük, yüzde 77.98'le işçilik, yüzde 68.09'la doktorluk, yüzde 66.10'la savcılık, yüzde 64.84 ile hakimlik meslekleri izledi.

Bu arada, ordu (yüzde 81.94), Cumhurbaşkanlığı (yüzde 79.41), üniversiteler (yüzde 70.96), mahkemeler (yüzde 64.46), sivil toplum kuruluşları (yüzde 64.41) en güvenilir kurumlar olarak belirlendi.

Katılımcıların en az güven duydukları mesleklerin başını ise milletvekilliği aldı. Milletvekilliği yüzde 7.19 ile en az güven duyulan meslek olarak seçilirken, bunu sırasıyla müteahhitlik (yüzde 7.50), kooperatifçilik (yüzde 8.53), politikacılık (yüzde 11.14) ve din adamlığı (yüzde 24.39) izledi.

Avukatlık (yüzde 30.05), hayat kadınlığı (yüzde 31.54), gazetecilik (yüzde 35.28) ve televizyonculuk (27.26) oy oranı ile en az güvenilen meslekler arasında yer aldı.

Araştırmaya katılanlar en az güven duydukları kurumu yüzde 7.30 ile siyasi partiler olarak belirlerken, hükümetler yüzde 20.50, yerel yönetimler ise yüzde 35.45 ile güvenilmeyen öteki kurumlar arasında yer aldı.

Öte yandan, bazı toplumsal grupların güvenilirliği sıralamasında ise köylü vatandaşlar yüzde 74.16 ile ilk sıraya yerleşti. Yüzde 74.14 ile komşular, yüzde 62,64 ile gençlik, yüzde 59.05 ile kadınlar güvenilirlik elde ederken, bu kategoride erkeklerin oranı yüzde 51.27'de kaldı.

USADEM Koordinatörü Sosyolog Prof. Dr. İbrahim Armağan, çalışmanın sonuçlarıyla ilgili olarak AA'ya yaptığı değerlendirmede, halkın ekonomik ve güvenlik sorunlarının çözümünü siyasetçiden, hükümetlerden beklediğini, ancak bu sorunları gideremeyen siyasetçileri başarısız gördüğünü kaydetti.

Aynı araştırmada deneklere yöneltilen ''Kendinizi nasıl görüyorsunuz?'' sorusunu yanıtlayanların ancak yüzde 5'ten aşağısının şeriat düzeni taraftarı olduklarını ifade eden Prof. Dr. Armağan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buna tersinden baktığınızda halkın yüzde 95'ten fazlasının Cumhuriyet rejimini, devletini benimsediği, buna sahip çıkmak istediği sonucu görülüyor. Ancak politikacılara güvenmeyince cumhuriyet ve devletin temsilcisi olarak cumhurbaşkanını, devletin ve cumhuriyetin koruyucusu olarak da orduyu görüyor. Halk kurumları değerlendirirken, ideolojik değil, sağduyulu bakıyor. Sorunlara göre bir değerlendirmede bulunuyor ve siyasetçilerde bunu bulamayınca ortaya çıkan boşluğu cumhurbaşkanlığı, ordu gibi kurumlar dolduruyor. Halk, devletine ve cumhuriyet rejimine güveniyor.''

Prof. Dr. Armağan, güvenilir meslekler arasında eğitimciler ve akademisyenleri ilk sıraya yerleştiren vatandaşın, bilime ve eğitime olan güvenini ortaya koyduğunu, hakim, savcı ve doktorları öne alarak, adalete olan inancını gösterdiğini bildirdi.

Prof. Dr. İbrahim Armağan, sivil toplum kuruluşlarının aldığı yüksek oy oranlarının ise halkın bir anlamda sorunları çözmede kendine olan güvenini gösterdiğini sözlerine ekledi.

AA Infomag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir