Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Ece Group Yatırımları

Türkiye’ye 8 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Ece Group, İstanbul Beylikdüzü’ndeki Tatilya’yı 200 milyon Euro’ya alışveriş merkezine dönüştürmek için inşaata başladı. 100 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak ve 2010’da tamamlanacak Marmara Park Alışveriş Merkezi, bir Alman tüketici elektroniği zincirini de Türkiye’ye taşıyacak. 

2000 yılından bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteren Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi geliştiricisi Ece Group, 2006 yılında faaliyetini durduran çocuk eğlence merkezi Tatilya’yı 200 milyon Euro’ya Alışveriş merkezine dönüştürmeye hazırlanıyor. 100 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak Marmara Alışveriş Merkezi’nin inşaatına başlayan Ece Group’un Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, "Yılda 1 milyon ziyaretçi beklediğimiz bu alışveriş merkezi ile Türkiye’deki projelerimizi sürdürüyoruz. Marmara Park 2010 yılında 250 mağazası ile tamamlanmış olacak" dedi.

250 PERAKENDECİYE TANITTIK: 108 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bulunan Ankamall ile Türkiye’de en büyük alışveriş merkezi rekorunu ellerinde bulundurduklarına dikkat çeken Hohlmann şöyle konuştu: "Toplam inşaat alanı 300 bin metrekareyi bulacak olan Marmara Park, Avrupa’nın en büyüklükleri arasında yer alacak. Avrupa ve Amerika’da birlikte çalıştığımız 250 perakendeciye bu yeni projemizi anlattık. Görüşmelerimize göre bu projenin daha önce Türkiye’de faaliyet göstermeyen bazı perakendecilerin de ilgisini çekip pazara girmelerini sağlayacağını söyleyebilirim. Bu yeni projeyle Türkiye’ye yeni bir tüketici elektroniği markası getiriyoruz. Türkiye’deki perakendeciler de Avrupa’ya açılmak için bizi kullanıyorlar. Koton buna örnek olabilir."

PROJELER TAMAMLANMAZ: Profesyonel perakendecilerin alışveriş merkezi seçimi konusunda daha hassas davrandığına dikkat çeken Hohlmann, Marmara Park’a yakın bölgede 20’ye yakın alışveriş merkezi projesinin anons edildiğine ancak bunların bazılarının geciktiğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Anons edilen projelerin bazılarının lokasyonu uygun değil. Alışveriş merkezi olarak çalıştırılmaya müsait değiller. Şu anda 3 milyon metrekarelik inşaat yapılıyor. Bu Türkiye şartları için biraz fazla. Bu gibi örnekleri daha önce de yaşadık."

1 MİLYAR DOLAR: Türkiye’ye bugüne kadar yaptıkları yatırımın 1 milyar dolara ulaştığını belirten Hohlmann, Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli ise şöyle açıkladı: "Daha fazla yatırımı hayal ediyorum. Türkiye, Almanya’dan farklı. Almanya’da nüfus hızla düşerken Türkiye’de aynı oranda artış var. Burada genç nüfus var. Bu da alışveriş merkezlerinin sadece alışveriş için değil, sosyal açından da önemi var. Gençler gecelerini bu merkezlerde geçiriyor. Almanya’da saat 18.00’de kapatma zorunluluğu olduğu için içinde sinema olan alışveriş merkezi yok. Türkiye’de ise içinde sinema olmayan bir alışveriş merkezi yapamazsın. Bunlar bizim için önemli."

Son 3 yılda Türkiye’de görmediğim şehir kalmadı

BİTMEYEN projelerin sadece kendilerine değil, tüm sektöre zarar verdiğine dikkat çeken Andreas Hohlmann, şöyle konuştu: "Herhangi bir otomobil üreticisi kalitesiz üretim yapınca, Mercedes’in imajı da zedeleniyor. Tüm sektör etkileniyor. Biz projelerimizde özellikle ulaşım konusuna çok önem veririz. Ayrıca lokasyon seçimi konusuna da ciddiyetle eğiliriz Türkiye’de her şehirde aynı şekilde gelişme yok. Cepteki para konusunda ciddi bir farklılık oluyor. Bunlara dikkatle bakıyoruz. Öyle ki bu inceleme için Türkiye’de son 3 yıldır içinde bulunmadığım şehir yok. Her şehirde birkaç gün geçirdim ve potansiyeline baktım. Bir yatırım yapmadan önce şirketi bana ’Kendi paran olsa yine de bu yatırımı yapar mıydın’ diye sorarlar. Bu nedenle titiz davranıyorum."

2 yılda 1 milyar doları garantiledi

Alman Ece Group tarafından Ekim 2000 tarihinde İstanbul’da kurulan Ece Türkiye, Ece Group ve Amerikan GGP Grubu ortaklığında Türkiye’de büyük ölçekli alışveriş merkezi yatırım projelerinin geliştirilmesi, planlanması, inşaatı, kiralanması ve yönetimi alanında hizmet veriyor.

Pazarda 1000 perakende ortağı ile çalışıyor ve 300 bin metrekarelik kiralanabilir alanı yönetiyor.

İstanbul’da Metrocity, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, CarrefourSA Maltepe Park, Town Center, Ankara’da ANKAmall, Antalya’da Antalya Migros Alışveriş Merkezi ve Eskişehir’de kendi yatırımı olan Espark Alışveriş Merkezi’ni yönetiyor.

Uzun vadeli yatırım projeleriye ilgilenen Ece Türkiye, önümüzdeki 2 yıl için 1 milyar dolarlık yatırımı şimdiden garantiledi.

Kriz yok temizlik var

2000 yılında faaliyete başladıkları Türkiye’de kriz yaşadıklarını, bugün yaşananın ise temizlikten ibaret olduğunu söyleyen Andreas Hohlmann, şöyle konuştu: "Biz kriz öncesi dönemde de buradaydık. Bugün olan ise farlı. IT ve diğer pazarlarda yaşandığı gibi balon patlıyor. Fiyatlar çok yüksekti. Metrocity’nin olduğu yerde Kanyon, Sapphire, Dubai Towers gibi merkezlerin hepsi 5 kilometrelik bir alan içinde. Bu böyle gidemezdi. Arsa için astronomik fiyatlar ödendi. Adını bile anmak istemiyorum çünkü andığın anda psikolojisini yaratıyorsun ama kriz yok. Ben Türk ekonomisinin güçlü olduğuna inanıyorum. Yaşanan ise sağlıklı. Abartı normale dönüyor. Anadolu’da İstanbul’da bile ödemeyeceğimiz fiyat istekleriyle karşılaşmıştık. Şimdi bu durum temizleniyor."

Kaynak: Hurriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir