Finans, Muhasebe, Vergi...
Şirket Haberleri

Dubai’den Türkiye’ye Uzanan Bir Girişimcilk Öyküsü

2004’te iyi bir tazminat alarak çalıştığı şirketten ayrılan ve Dubai’ye iş kurmak için giden Mehmet Daniş’in hayatı bu şehirdeki bir alışveriş merkezinde yediği ’haşlanmış Malezya mısırı’ sayesinde değişti.
 

Malezyalı Daily Fresh Foods ile anlaşan Daniş’in 1.5 yaşındaki şirketi, şu anda 55 noktada, ayda 35-40 ton haşlanmış Malezya mısırını bardakta satıyor.

EMEKLİ öğretmen çocuğu Mehmet Daniş’in, 2006 nisanında başlayan girişimciliği, Türkiye genelinde 55 noktada ayda 35-40 ton ’haşlanmış Malezya mısırı’ satan ve franchise’larla birlikte yılda yaklaşık 8 milyon YTL ciro yapan bir perakende zinciri yarattı. Giresun kökenli bir aileden geldiğini söyleyen Mehmet Daniş, Ankara’da doğduğunu ve Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdiğini belirtiyor. Daniş, Hacettepe İşletme’yi de bitirdikten sonra bazı şirketlerde çalıştığını ardından askere gittiğini vurguluyor ve şöyle devam ediyor: "Askerden geldikten sonra Philip Moris de çalışmaya başladım. Ardından yine bir yabancı şirkete girdim ve o şirketle 1 yıl kadar Dubai’de çalıştım. Son olarak da BAT’a girdim. 2004 eylülünde de çok geniş bir bölgenin pazarlama müdürüyken iyi bir tazminat alarak, BAT’tan ayrıldım. Kendi işimi kurmak istiyordum."

DUBAİ’DE İŞ KURMAK: 2005 yılı içinde Dubai’de bir iş kurma fikriyle bu kente gittiğini anlatan Mehmet Daniş, şöyle konuşuyor: "Hedefim Dubai ile Türkiye arasında bir iş yapmaktı. Bu nedenle Dubai’de araştırma yapıyordum. Alışveriş Merkezi City Center’da, dolaşırken bardakta kaynamış mısır satılan bir yer gördüm, bir bardak mısır yedim. O anda ’tamam bu işi yapayım’ dedim. Daily Fresh Foods’un web sitesinden Dubai temsilcisine ulaştım ve buluştuk, konuştuk. ’Tamam siz uygun görünüyorsunuz ama biz gelip Türkiye’de de bir inceleme yapalım’ dediler. Ağustos sonunda geldiler ve Türkiye pazarını incelediler. Daily Fresh Food’un sahipleri de geldi."

DELİ MİSİN BU İŞE PARA YATIRMA: Mehmet Daniş, 200 bin dolarlık bir sermaye ile işe başlamayı planladığını ancak, Daily Fresh Food’un Malezyalı patronlarının Türkiye pazarı için başlangıçta en az 500 bin dolarlık bir yatırım öngördüklerini belirtiyor. Daniş, "Pazar büyük olduğu için ’daha sağlam başlamak lazım’ dediler. Benim o kadar sermayem yoktu. ’ortak bul’ dediler. Aradım, yakınlarım dahil kimse bu işe ikna olmadı, bana ’deli misin bu işe para yatırılır mı’ dediler. Sonra tesadüfen BAT’taki bir arkadaşımın eniştesi yatırım yapacak yer arıyorumuş. Arkadaşımla konuştuktan sonra anlaştık ve sermayeyi tamamladık. Kasım 2005’te Taze Mısır Gıda ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurduk. Bir kooperatif evim, bir de arsam vardı. Onları da sattım. 2006 Nisan ayında Tepe Natilus, Capitol ve Olivium’da üç noktada başladık" diyor.

AYDA 35 TON MISIR: Mehmet Daniş, 2006 Nisan ayından 2007 Haziran sonuna kadar 55 noktada haşlanmış mısır satan bir zincir kurduklarını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: "18 tanesi bize ait, gerisi franchise. Bizde 50 kişi toplamda 120 kişi çalışıyor. İstanbul, Ankara, Kayseri, Eskişehir, Bodrum, Marmaris, Edirne, Çorlu, Adana, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Aydın, Samsun, Bursa, Balıkesir, Zonguldak’ta varız. Yıl sonuna kadar 75-100 arası noktaya ulaşırız."

Tek kökte tek koçan

TAZE Mısır Gıda ve Dış Ticaret Ltd Şti.’nin sahibi Mehmet Daniş, satışını yaptıkları haşlanmış mısırın Malezya ve Endonezya’da çok özel tekniklerle yetiştirildiğini, şoklanarak Türkiye’ye gönderildiğini anlatıyor. Daniş, şöyle konuşuyor: "Malezya bu mısırı tek kökte tek koçanda yetiştiriyor. İklimi ve toprağı çok farklı. Yılda 4 hasat alıyorlar. Bu mısırın tadı, sütü, şekli, kabuğu çok özel. HACIP Belgesi var. 1997’de, Daily Fresh Foods olarak yayılmaya başlamış, 20’den fazla ülkede 1.200’den fazla noktada satılıyor. Türkiye öncelikle pazarlardan biri oldu. En yüksek ciroyu Suudi Arabistan’da yapıyorlar. Çünkü hac döneminde çok yüksek satışlar yapılıyor. Şimdi biz Stand’lerimize başka ürünler ekliyoruz. Pişmiş, soyulmuş, fırınlanmış kestane de satacağız."

Kaynak: Hürriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir