Finans, Muhasebe, Vergi...
Diğer Gündem

Dolar Ucuzlayınca, Avrupalı Turistler ABDye Yöneldi

 Doların, euro karşısında değer kaybetmesi, ABD turizmini canlandırdı. Merrill Lynch’in araştırmasına göre, doların ucuz olmasından dolayı, çok sayıda Avrupalı ABD’de tatilini geçirmeyi tercih etmeye başladı. Geçen yıllarda, ABD’yi tercih eden turistlerin başında Kanadalı ve Meksikalılar gelirken, bu yıl Avrupalılar başı çekmeye başladı. İngiliz, Japon, Alman ve Fransız turistler ABD’de özellikle büyük şehirleri tercih ediyor.

 

Amerikan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın son açıkladığı rakamlara göre, ABD’de alışveriş yapan turistlerin harcadığı miktar doların ucuzlamasından sonra ocak ile mayıs ayları arasında yüzde 8,2 oranında arttı. ABD’de turizm ve seyahat sektörlerinde patlama yaşandığını söyleyen Merrill Lynch ekonomistlerinden David Rosenberg, “Bunun için ucuz dolara teşekkür etmemiz gerekiyor” dedi. ABD’de nüfusun yüzde 10’unun eğlence ve otelcilik sektöründe çalıştığını ancak, her yeni işten 4’ünün turizm sektöründe yaratıldığı belirten Rosenberg, “Yabancılar için ABD’de tatil hem ucuzladı hem de çok cazip hale geldi” diye konuştu.

ABD’li turizmciler, yabancıların ülkeye gelmesi zorlaştıran sıkı vize işlemlerinin yumuşatılmasını talep ediyor.

İhracat ile turizme yaradı

2006 başından bu yana yüzde 8 oranında değer kaybeden dolar, Amerikalı ihracatçıların da yüzünü güldürdü. Düşük dolar kuru sayesinde İngiliz ve Avrupalı rakiplerine göre ihracatlarını artıran ABD’li firmalar, geçen yıla göre ihracatlarını yüzde 11 oranında artırarak 1.024 trilyon dolar seviyesine çıkardı. Nike, Intel, McDonald’s gibi ABD’li uluslararası devler hem cirolarını hem de kârlarını önemli ölçüde artırdı.

Kaynak: Akşam

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir